Protest v Praze
Vládo, demisi! Na Václaváku se zase zvonilo klíči. Nečas v klidu
17.11.2012 12:43 Aktualizováno 17.11. 16:34
Demonstraci odpůrců vlády na Václavském náměstí v Praze ukončilo symbolické zvonění klíčů. Předtím vůdci odborů a občanských iniciativ kritizovali současné poměry a požadovali odchod vlády Petra Nečase a předčasné volby.
Anketa:
Měl/a jste se před rokem 1989 lépe než dnes?
-
Ano. 43 %
-
Ne. 45 %
-
V té době jsem ještě nebyl/a na světě. 12 %
Policie odhadla počet účastníků na zhruba 10 tisíc, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil však nejdříve prohlásil, že "je nás tady 20 tisíc" a později novinářům řekl, že dorazilo až 25 tisíc lidí.
Shromáždění platformy Stop vládě začalo hodinu po poledni a skončilo po hodině symbolickým zvoněním klíčů a státní hymnou. Z náměstí se pak lidé vydali na Národní třídu, kde jim u Národního divadla cestu přehradili účastníci protivládního happeningu s kartony zobrazujícími členy vlády v přilbách a se štíty bývalé komunistické SNB, která před 23 lety zasahovala na stejném místě proti studentům.
"Jsme svobodní lidé ve svobodné zemi, máme právo svobodně vyjadřovat svůj názor, to k demokracii patří," komentoval protivládní demonstraci premiér. Ministr a místopředseda ODS Martin Kuba pak v České televizi řekl, že stojí o racionální diskusi s odbory, ale odboroví předáci podle něj eskalují situaci a vyhánějí lidi do ulic.
Podle Zavadila si Nečasova vláda nezaslouží, "aby nám, lidu, vládla", a ministři jsou zkorumpovaní. "Jakou odpovědnost má premiér Nečas? Jestli má někdo z vlády nějakou odpovědnost, tak jen ke svým peněženkám. Já bych si přál generální stávku, ale lidé se pořád bojí. A bez nich my to nemůžeme udělat. Já ale doufám, že národ se trochu víc probudí," řekl Zavadil v úvodním proslovu.
"V roce 1989 jsme měli představu, že vybudujeme stát přátelský ke všem občanům. Bohužel to se nám nepovedlo. Proto jsme tady, abychom to napravili... Důchodci se rozmýšlejí, jestli si koupí léky, nebo něco k jídlu. Vláda nám chce rušit nemocnice, lidé budou muset za svými blízkými cestovat desítky kilometrů. To jsme to dopracovali. O takovém státu jsme nesnili...," řekl ve svém projevu Václav Krása, předseda Národní rady zdravotně postižených.
Také další z projevů byl vůči kabinetu Petra Nečase velmi kritický. "Žijeme v zemi, ve které operuje lichvářská mafie v míře, v jaké by to v jiné zemi nebylo možné. V zemi, ve které se připravují zákony určitým skupinám," řekla k davu ekonomka Ilona Švihlíková.
Ondřej Lánský z iniciativy ProAlt srovnával komunistický a nynější režim. Uvedl mimo jiné, že současní představitelé státu žijí v malostranském ghettu ještě odtrženěji než komunističtí vládci. Podle Lánského se současná vláda se stala symbolem "toho nejhoršího, co zemi potkalo". "Je třeba neustále opakovat Stop tomuto temnému proudu našich dějin, který u rozhodování drží jen privilegované a bohaté," uvedl.
Josef Středula z OS Kovo proslovy zakončil přečtením prohlášení účastníků demonstrace: "Naše obžaloba Nečasovy vlády zní: Je to vláda, která vládne agresivně a bez dialogu se společností," řekl Středula a pak slovy "Vládo, na shledanou", vytáhl svazek klíčů - jeden ze symbolů sametové revoluce z roku 1989 - a začal jimi cinkat. Několikatisícový dav se k němu připojil.
Kromě akce odborů a iniciativ sdružených v platformě Stop vládě se na Václavském náměstí, ale před starou budovou Národního muzea souběžně konalo shromáždění hnutí Skutečná demokracie (SKDE), jehož členem je kontroverzní pražský taxikář Zdeněk Ponert. Policie proto odkláněla dopravu z magistrály na Vinohradskou ulici. Kolem 15.30 pak policisté, poté co přítomní odmítli prostor vyklidit, tyto demonstranty vytlačili na chodník a provoz na magistrále obnovili, uvedl policejní mluvčí. Už po poledni policisté nechali odtáhnout dodávku Ponertova hnutí, auto prý narušovalo ohlášenou demonstraci odborů a iniciativ. Mluvčí policie řekl, že policie zajistila čtyři lidi z této skupiny pro neuposlechnutí výzvy. Dalšího člověka dnes zadržela kvůli podezření z poškození cizí věci a výtržnictví, podle Daňka poškodil auto. Magistrátní úředník během demonstrací neúspěšně požádal účastníky akce SKDE, aby ztlumili megafony a nerušili svými projevy řečníky ohlášené demonstrace odborů. Řečníci obou táborů se celou dobu vzájemně "překřikovali".
Odboráři měli české vlajky i odborové prapory svazu KOVO, na pódiu byl nápis Stop vládě. Odpor k současnému kabinetu vyjadřovali i transparenty shromážděných: "Nevidíme světlo na konci vašich tunelů", "Chceme vládu pro lidi, ne vládu nadlidí", "Stop církevním restitucím", "Stop vládě korupčních asociálních slizounů." Po skončení demonstrace, cestou na Národní třídu lidé provolávali další protivládní hesla, například "Už je načase zbavit se Nečase". Policie průvod provázela a podle potřeby řídila dopravu v přilehlých ulicích. Mezi transparenty na demonstraci se tematicky poněkud vymykal plakát jedné z účastnic protestu, na němž text Zachraňme psy doprovázely fotografie tří čivav.
Ještě před začátkem akce dorazili na Václavské náměstí také účastníci "Pochodu práce a solidarity", který pořádala pražská KSČM a Společenství práce a solidarity (SPaS). Někteří účastníci tohoto pochodu přišli s rudými vlajkami bývalého Sovětského svazu, na nichž je srp a kladivo.
Demonstrace na Václavském náměstí je největší akcí, která se v den výročí studentských protestů v roce 1939 a 1989, konala. Organizátoři akce se nechystali na tuto demonstraci zajišťovat přepravu lidí, jako tomu bylo u poslední rozsáhlé akce 21. dubna. Tehdy proti vládním reformám protestovalo zhruba 100 tisíc lidí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.