<span>Vnitro se má omluvit</span> dvěma technařům z CzechTeku

Domácí
9. 7. 2008 13:32
Ondřej Holous hovoří s novináři u Městského soudu v Praze.
Ondřej Holous hovoří s novináři u Městského soudu v Praze.

Dýmovnice na CzechTeku nebyly jen v autě poškozených.Ministerstvo vnitra se musí omluvit dvěma účastníkům technoparty CzechTek na Tachovsku v roce 2005 za tehdejší neadekvátní zásah policistů. Jednomu z nich musí úřad zaplatit 10 tisíc a druhému 20 tisíc korun. Rozhodl to dnes pražský městský soud.

Účastníci technoparty Ondřej Holous a Pavel Kuchař žalovali ministerstvo ve sporu na ochranu osobnosti. Požadovali omluvu a 100 tisíc korun pro každého z nich. V žalobě tvrdili, že je policisté zasahující na akci napadli a vhodili jim do auta dýmovnice. Podle soudu se podařilo prokázat použití slzného plynu proti oběma žalujícím a v případě Kuchaře také to, že ho policista udeřil obuškem. U Holouse útok obuškem prokázán nebyl, a proto mu soud přiznal nižší finanční zadostiučinění než jeho kamarádovi.

Dnešního vynesení rozsudku se zúčastnil pouze pětadvacetiletý Holous, který se živí jako informatik. Novinářům řekl, že s rozhodnutím soudu je spokojen "napůl". O případném odvolání se poradí se svým právníkem, jenž do soudní síně vůbec nedorazil. Nepřišel ani Kuchař, který pracuje v Teplicích jako hasič a nemohl se uvolnit ze zaměstnání.

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) v úterý řekl, že jej verdikt nepotěšil. Dále rozsudek ale nechtěl komentovat, podle svých slov chce počkat na jeho odůvodnění. Novinářům také řekl, že by se na reakci měli ptát spíš tehdejšího šéfa úřadu Františka Bublana. "Dobíhá nás neblahé dědictví mých předchůdců," řekl Langer.

Ondřej Holous hovoří s novináři u Městského soudu v Praze.Vhodili jim do auta dýmovnice

Holous s Kuchařem dříve před soudem vypověděli, že je policisté na CzechTeku zbili, ačkoliv se mladíci snažili přesně dodržovat policejní pokyny. Policisté po nich údajně chtěli, aby odjeli autem pryč z místa konání akce. Oba muži však předtím pili alkohol a za volant si sednout nemohli. Ptali se prý policie, co mají dělat, a dostali radu, aby s autem popojeli a zůstali v něm sedět, dokud nevystřízliví. Ačkoliv to udělali, hodili jim policisté do auta dýmovnice otevřeným okénkem a potom je údajně oba napadli. Podle Holouse později odhadce vyčíslil celkovou škodu na autě na 11 tisíc korun.

"V jednu chvíli mi to připadalo jako na bojišti, policistů byla velká přesila," popsal v úterý novinářům Holous. Dodal, že na taneční akce už nejezdí - částečně i proto, že se bojí.

ČTĚTE TAKÉ: Nové vyšetřování CzechTeku: bez výsledku

Organizátoři technoparty CzechTek si v roce 2005 pronajali kvůli pořádání akce louku u Mlýnce. Majitelé okolních pozemků, po kterých technaři na pronajaté místo přijížděli, na ně podali trestní oznámení. Situaci poté posoudil státní zástupce společně se soudním znalcem, kteří dospěli k názoru, že účastníci CzechTeku spáchali trestný čin poškozování cizí věci. Policie proto proti zhruba 5000 mladých lidí opakovaně zasáhla.

Tisícovka policistů, převážně těžkooděnců, použila slzný plyn, pendreky, výbušky a vodní děla. Několik desítek technařů i policistů bylo zraněno. Zásah vyvolal ostré protesty veřejnosti i debatu mezi politiky. Postup policie vyšetřovala Inspekce ministra vnitra. Obdržela přes 100 trestních oznámení, většinu z nich ale odložila - buď kvůli přílišné obecnosti, nebo proto, že se nepodařilo prokázat vinu konkrétních policistů. Případ Holouse a Kuchaře je jednou z mála kauz týkajících se CzechTeku 2005, který se dostal až k soudu.

Foto: Lucie Pařízková, ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ