Experti mluví o listopadu, Pecina chystá volby v říjnu
02.09.2009 17:51 Aktualizováno 02.09. 19:54
Předčasné parlamentní volby by se mohly konat počátkem listopadu, pokud bude hladce přijata trvalá změna ústavy a bude vždy využito nejkratších termínů.
Plyne to z připravovaného harmonogramu dalšího postupu při řešení ústavní krize, který pro politické strany připravují jejich právní experti.
Nesouhlasí s tím však předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Neumím si to představit, to by byla trochu nastavovaná kaše," řekl Rádiu Impuls. Experti ale varují, že říjnový termín by byl dosažitelný pouze riskantním jednorázovým zákonem. Kvůli názoru ČSSD expertní tým připraví pro politiky i variantu jednorázové ústavní změny s popisem možných problémů.
Místopředseda ODS Ivan Langer zdůraznil, že jeho strana usilovala o standardní dlouhodobé řešení i za cenu posunutí termínu voleb. S listopadovým termínem by souhlasili, nebo alespoň se s ním smířili šéfové SZ Ondřej Liška a TOP 09 Karel Schwarzenberg.
ČTĚTE TAKÉ: Politici chtějí obejít soud. Plán má ale slabiny
Soudu rozumím, řekl Havel. Ústava se měla měnit dávno
Klaus a politici: Volby chceme v říjnu, změníme ústavu
Jedna varianta je, že Ústavní soud rozhodne včas a vše půjde podle dosavadních termínů, jinak je realistický datum voleb až začátkem listopadu, řekl Pavel Svoboda (KDU-ČSL). Experti mají podle něj nyní "technologickou přestávku", ve které se svými politickými zadavateli konzultují průběžné výsledky jednání. Ministr vnitra Martin Pecina se dál s ministzerskými úředníky chystá na řijnový termín voleb. Například i proto, že stát už kvůli tomu utratil přes sto milionů korun. A rozhodně to není částka definitivní.
Pecina chystá volby na říjen |
Nejistý termín voleb nepřerušil na ministerstvu vnitra přípravy k jejich pořádání. "Budeme pokračovat v přípravě voleb," zdůraznil ministr vnitra Martin Pecina. Ministr také vyčíslil, kolik zatím přípravy voleb stály. "Dosud vyčíslené náklady činí přibližně 122 milionů korun," upozornil Pecina. Nejvíce peněz šlo z kasy Českého statistického úřadu, 30 milionů zaplatilo ministerstvo vnitra, ministerstvo zahraničních věcí do příprav zatím investovalo částku v řádech statisíců a náklady krajů a obcí se odhadují řádově na miliony korun. |
Právníci také souhlasí s rozšířením senátního návrhu o formulaci, podle které je k rozpuštění sněmovny potřeba ústavní většina.
Další změnou stávajícího návrhu je posunutí jeho platnosti, dosud v něm stojí, že nabude platnosti prvním dnem dalšího měsíce. Nové změní by mělo umožnit jeho platnost v den podpisu prezidenta a zápisu do sbírky zákonů.
Foto: Tomáš Nosil, Robert Sedmík, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.