Ústavní krize on-line: politické šachy a rychlý soud
03.09.2009 06:00 Původní zpráva
Ústavní krize zatím zažehnána není. Chaos a nejasnosti pokračovaly i další den od vyhlášení sporného rozhodnutí Ústavního soudu. Jisté je, že poslanec Miloš Melčák, který svou ústavní stížností napětí a nejistotu vyvolal, je "nezvěstný".
Celou středu věnovali politici vymýšlení možných scénářů, které by umožnily obejít rozhodnutí Ústavního soudu. Hlavní cíl: parlamentní volby se musí odehrát v již daném termínu, tedy 9. a 10. října. Ve hře je hned několik variant, jak se ke kýženému výsledku dostat. Zaprvé: vyhlásit volby na jiný blízký termín. Zadruhé: narychlo trvale změnit ústavu. Za třetí: třikrát rychle za sebou odehrát navržení vlády a vyslovení nedůvěry.
Melčákův právní zástupce Jan Kalvoda je však o krok dál než politické špičky, a tak je dráždí výrokem: Chystám další ústavní stížnosti, jsem připraven napadnout řešení, o nichž v souvislosti s odkladem voleb uvažují politici. "Ústavním způsobem podle mého názoru k danému termínu voleb dospět nelze," tvrdí také Kalvoda.
ČTĚTE TAKÉ: Experti mluví o listopadu, Pecina chystá volby v říjnu
Politický Facebook: Melčákův výlet a úžeh soudců
Zcela nezvykle se podruhé během dvou dní scházejí soudci Ústavního soudu. Ukazuje se, že i oni přemýšlejí, jak zmírnit škody svého úterního verdiktu. Plénum se nakonec dohodlo, že o osudu předčasných voleb rozhodne už 10. září na veřejném zasedání. "Je teoreticky možné, že Ústavní soud k tomu rozhodnutí dojít může, ale nelze to a priori předpokládat," odhaduje další vývoj mluvčí Ústavního soudu Vlastimil Göttinger.
V době, kdy rokuje patnáct ústavních soudců v Brně, schází se na Hradě prezident republiky Václav Klaus společně s Janem Fischerem a předsedy sněmovny a Senátu. Výsledkem jejich setkání je apel: Změňme ústavu, pověříme tím expertní skupinu.
Následně vstupuje do ústavní krize předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček z ČSSD. "Požádám o vyhlášení legislativní nouze," představuje svůj příspěvek. Návrh novely české ústavy by tak mohl být schválen již v prvním čtení během jediného dne.
S reakcí na Vlčkova slova vzápětí přispěchá i předseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS, který potvrzuje zájem zákonodárců urychleně prosadit novelu zákona. Shodli se na tom právě na návštěvě u Klause. "Všichni řekli, že budou v obou komorách jejich členové hlasovat pro," uvedl Sobotka. Parlament bude podle něj o novele rozhodovat bez ohledu na výsledek rozhodování Ústavního soudu o stížnosti poslance Miloše Melčáka.
Místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová nabízí krátce po středečním poledni konkrétní data, kdy by se mohlo o novele ústavního zákona hlasovat. Scénář podle Němcové: poslanci odhlasují novelu ústavy v úterý (8. září), senátoři o den později.
Malé strany troubí do protiútoku. Do předvolební kampaně totiž vložily všechny peníze, a kdyby se datum voleb odložilo, neměly by na další přemlouvaní voličů. "Podáme na ministerstvo financí žádost o úhradu nezbytných nákladů vynaložených volbami. Na druhou stranu bychom ale byli rádi, aby si ztrátu stát vyžádal na jednotlivých poslancích, kteří zvedli ruku pro takto neústavní zákon," uvedla Jana Volfová, předsedkyně Strany důstojného života.
ČTĚTE TAKÉ: Politici chtějí obejít soud. Plán má ale slabiny
Soudu rozumím, řekl Havel. Ústava se měla měnit dávno
Odpoledne se na webových stránkách Ústavního soudu objevují dvě "odlišná stanoviska" soudců Vladimíra Kůrky a Jana Musila, kteří se nepřipojili k návrhu "o odložení vykonavatelnosti napadeného rozhodnutí". Soudci tvrdí, že mají pochybnosti o Melčákových kompetencích pro podání stížnosti. "O zásah do ústavně zaručeného práva nejde, přestože zkrácení poslaneckého mandátu může mít citelný dopad do osobních poměrů poslance Melčáka. Být poslancem po celé volební období však podepřeno žádným ústavním právem není," míní soudce. Podle Musila neměl Ústavní soud pro svůj postup právní podklad. "Rozhodnutí Ústavního soudu může být vnímáno jako projev jeho aktivismu a projev nerovnosti ve vztahu k ostatním účastníkům řízení, aniž by pro to byly transparentně vysvětleny relevantní důvody," kritizuje rozhodnutí svých kolegů Musil.
Navzdory signálům, že by se volby skutečně nemusely konat v dohodnutém termínu, dvě největší strany svorně vyhlašují: Kampaň nepřerušíme, jede se dál. "Oranžové odpoledne s ČSSD naplno odstartuje volební kampaň Jiřího Paroubka v Ostravě," zní z Lidového domu. Ani ODS o utlumení souboje o voliče neuvažuje. V kinech se proto ve čtvrtek objeví před filmy její propagační snímek. "Slíbili jsme, že kampaň ODS bude mít vtip, humor a nadsázku, a to jsme také dodrželi," lákal na slavnostním uvedením šéf volební kampaně ODS Ivan Langer.
Do dramatu zvaného "ústavní krize" vstupuje poprvé i exprezident Václav Havel. "Za stejně důležité, ba ještě důležitější, než je usnadnění předčasných voleb, považuji takovou změnu, která by bránila patovým situacím, které k předčasným volbám obvykle vedou. Může jít o drobnou změnu struktury ústavních institucí, o snížení počtu poslanců nebo o změnu volebního zákona," prohlašuje Havel. Za jeho působení v úřadu byli jmenováni tři z patnáctičlenného pléna Ústavního soudu.
Foto: Tomáš Nosil, Robert Sedmík, Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.