Nečas a Paroubek se shodli jen v solidaritě se zatopenými
23.05.2010 13:09 Původní zpráva
Pouze v prvních několika minutách dnešní Partie na televizi Prima se lídři ODS a ČSSD shodli. To když vyjadřovali solidaritu s lidmi postiženými povodněmi. Zbytek debaty už byl především ve znamení vzájemného obviňování a invektiv. Nutno však přiznat, že šéf občanských demokratů Petr Nečas spíše většinou odrážel útoky předsedy sociálních demokratů Jiřího Paroubka.
Lídři nejsilnějších stran se v pořadu sešli jen pět dní před začátkem voleb do poslanecké sněmovny. Jedné z posledních příležitostí k představení svých názorů tedy museli plně využít. A debata se nesla v duchu volební kampaně. Podle průzkumu politologů z brněnské Masarykovy univerzity používají negativní kampaň, útoky na politické soupeře, v největší míře právě ODS a ČSSD, což střetnutí Nečase a Paroubka potvrdilo.
PSALI JSME: Levice vs. pravice? Kdepak, ČSSD a ODS se sbližují
Šéfové stran se postupně vyjadřovali k šesti tematickým okruhům, od důchodové reformy po zdravotnictví. Zvláště předseda sociální demokracie se bez rýpnutí do ODS neobešel snad v žádném ze svých vyjádření, která v debatě zazněla. "Každý člověk si musí položit otázku, jak bylo možné tak hluboce klesnout za vlády občanské demokracie," zahájil Paroubek svou řeč na téma veřejné zakázky a korupce. "Jak zaslechnete ve sněmovně něco o korupci, jdou ruce občanských demokratů nahoru, ale proti návrhům na její omezení," opřel se do Nečase.
A útokem na občanské demokraty nebo pravici obecně začínal Jiří Paroubek v podstatě každé ze svých vyjádření k daným tématům. "Nejhloupější ekonomické odhady jste dělali vy v ODS v roce 2008. Dvakrát vládla v této zemi ODS, a dvakrát přivedla zemi ke krizi," prohlásil při debatě o ekonomické krizi. "Obě ty krize vznikly na zahraničních trzích, v České republice za ně nikdo nemohl," hájil svou stranu Nečas a také on přešel k útoku na svého politického konkurenta. "Až jedna třetina českých firem zvažuje, že v případě vítězství ČSSD ve volbách odejde do zahraničí," řekl.
ČTĚTE TAKÉ: Ve volební kampani si nejvíc prostoru utrhla ČSSD
Lídr ODS také kritizoval plány sociální demokracie na snížení schodku státního rozpočtu. Podle Nečase by kvůli zvýšení daní a odvodů firem, které navrhuje ČSSD, zaniklo na šedesát tisíc pracovních míst. "Zvyšování daní všechno nevyřeší," zdůraznil. "Pracovní příležitosti nevytvoří stát, ale soukromý sektor. A my bychom mu neměli zvyšováním daní házet klacky pod nohy," podotkl.
Dalo se očekávat, že se Nečas a Paroubek neshodnou ani v otázce důchodových reforem a zdravotnictví. "Chceme dvoupilířovou důchodovou reformu. Jedním pilířem by mělo být průběžné financování a druhým dobrovolné připojištění," uvedl Paroubek. "A jsme proti fondovému hospodaření, jak o tom uvažuje česká pravice," dodal. Nečas ale v této oblasti nabídl sociálním demokratům kompromis. "Jsme připraveni svléknout stranické tričko a hledat konsenzus," oznámil s tím, že by návrh důchodové reformy připravila komise nezávislých odborníků, a strany by se dohodly, že její závěry přijmou.
V otázce zdravotnictví se už ale ve shodu ODS a ČSSD zřejmě doufat nedá. Klíčovým tématem byly opět regulační poplatky. Paroubek znovu zopakoval, že sociální demokracie hodlá v případě volebního vítězství poplatky ve zdravotnictví zrušit. S tím však lídr občanských demokratů nesouhlasí. "Naším cílem je zvýšit dostupnost kvalitní lékařské péče, a to právě regulační poplatky umožňují," míní.
Foto: ČTK, Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.