Studenti si zkusí volby. Ministryně se distancuje
26.04.2010 12:52
Na středních školách začaly studentské volby. Podle studentů je to dobrý nápad, jak přimět mladé lidi zamyslet se nad současnou politickou situací. Třídenní akci organizuje společnost Člověk v tísni, zapojí se do ní 140 středních škol.
Ministerstvo školství přitom před několika týdny stáhlo svou záštitu nad projektem, studentské volby by se prý mohly stát nástrojem předvolební propagace. Podle školského zákona totiž ve školách není povolena činnost a propagace politických stran.
"Tady v těch volbách se mohou účastnit studenti od 15 let výš, kteří se neúčastnili skutečných voleb, tak si mohou vyzkoušet, jak probíhají volby se vším všudy, s registrací, odvolením, odevzdáním hlasovacího lístku a tak dále," popsal volby student čtvrtého ročníku pražského Gymnázia Postupická Eduard Jeleň. Kromě organizačních věcí jsou prý volby nanečisto dobré i proto, že to donutí mladé lidi zamyslet se nad politickými programy jednotlivých stran.
ČTĚTE TAKÉ: Volby 2010: na kandidátkách jsou opět kontroverzní lidé
Studentské volby budou trvat do středy, výsledky budou vyhlášeny až po skončení opravdových parlamentních voleb. Původně se voleb nanečisto chtělo účastnit kolem 190 středních škol, poté, co ministerstvo stáhlo svou záštitu, je jich 140. Úřad své rozhodnutí zdůvodnil tím, že mnoho středoškoláků už je plnoletých a mohou volit, a tudíž by se mohla ve školách objevit politická agitace.
Studenti, kteří dnes na Gymnáziu Postupická volili, ale odmítli, že by se jejich názor kdokoliv z vyučujících snažil ovlivnit. V hodinách se prý volební preference neprobírají.
"V současné vyhrocené politické situaci není možné vyloučit ani napadení projektu a zejména jeho výsledků některým z neúspěšných volebních subjektů po skutečných volbách do Poslanecké sněmovny konaných 28. a 29. května," komentovalo ministerstvo své rozhodnutí. Už předtím projekt studentských voleb napadl středočeský hejtman David Rath (ČSSD) s tím, že podle něj napomáhá volebnímu úspěchu pravicových stran.
Od voleb se odvrátila i ministryně školství Miroslava Kopicová, která volby zaštiťovala. V den, kdy média informovala o Rathově kritice, se na webu ministerstva školství objevilo prohlášení, v němž ministryně svou záštitu odvolává. "Nemalá část žáků středních škol je již plnoletá a má tedy volební právo. Existuje tak určité riziko, že Studentské volby přece jen mohou být terčem předvolební propagace," odůvodnila serveru iDnes.cz své rozhodnutí Kopicová.
Podle studenta Gerleho většina jeho spolužáků preferuje spíš pravici. Oblibu pravicových stran u mladých potvrzuje například i množství protilevicových stránek na sociální síti Facebook. Tu přitom využívají hlavně mladí lidé. Se spotem Přemluv bábu, přemluv dědu, ať nevolí levici, vystoupili v těchto dnech i mladí herci Jiří Mádl a Martha Issová.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.