Svoboda: Kšeftaři z TOP 09. Kníže: KDU je bez šancí
04.05.2010 19:05 Seriál
Mezi lidoveckým "áčkem" a "béčkem" panuje před volbami značná nervozita. Rivalita KDU-ČSL a TOP 09 se ukázala i v rámci projektu "Všichni proti jednomu" on-line deníku TÝDEN.CZ.
Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda často působí jako suchar, jak jde ale o stranu TOP 09, dokáže se pěkně rozpálit. Když se ho na stránkách on-line deníku TÝDEN.CZ zeptal předseda KSČM Vojtěch Filip, proč dlouholetí členové a starostové za KDU-ČSL odcházejí do TOP 09, reagoval emotivně.
K TÉMATU: Všichni proti jednomu. Katedrála a kšeftaři z TOP 09
"Varuji před iluzí, že právě lidé, kteří pojímají politiku jako kšeft a politickou stranu jako svoji firmu, mohou být vnímáni jako záruka čisté politiky," tvrdí Svoboda s tím, že odchodem některých bývalých členů do TOP 09 se KDU-ČSL naopak očistila.
I šéf konkurenční TOP 09 Karel Schwarzenberg ale využije každé příležitosti, jak lidovce popíchnout. Prostřednictvím TÝDNE.CZ poukázal na "neuvěřitelný propad" KDU-ČSL dokonce i v jejích tradičních oblastech, Jihomoravském či Východočeském kraji. "KDU-ČSL vypadá jako strana bez reálných volebních šancí. Máte nějaké důkazy o tom, že by průzkumy mohly být zfalšovány?" tázal se ironicky Svobody.
"Volební preference mají stejně daleko do reálnosti jak u KDU-ČSL, tak u TOP 09," odvětil suše Svoboda.
Dědictví a podvod
V projektu "Všichni proti jednomu" na speciální volební stránce on-line deníku TÝDEN.CZ si osm předsedů stran, které mají reálnou šanci zasednout ve sněmovně, navzájem pokládá otázky a odpovídá na ně. Jako čtvrtý v pořadí se do palby dotazů zbylých předsedů dostal právě Svoboda.
A citlivou otázkou ho popíchl také předseda SPOZ Miloš Zeman. "Jste si úplně jist tím, že soudit se o 40 milionů Kč s katolickou charitou je čin hodný křesťanskodemokratického politika?" připomněl kauzu údajného dědictví v podobě pražského činžáku. "Vážený pane předsedo, to se učím od vás, že podvodu je třeba čelit všemi dostupnými a legálními prostředky," reagoval Svoboda.
Lídr socialistů Jiří Paroubek se zase ptal na aktuální postoj KDU-ČSL k církevním restitucím: "Podporujete je v podobě, jakou ji schválila ještě Topolánkova vláda s účastí vaší strany, tj. okamžité vydání majetku ve výši až 30 mld. Kč a dále vyplacení 270 mld. Kč během 60 let?"
K TÉMATU: Politologové kritizují lidovce: Pěkné, ale nepřesvědčivé
"Vaše otázka se týká něčeho, co vůbec není aktuální," odvětil Svoboda s tím, že v době finanční a ekonomické krize není vhodná chvíle na řešení narovnání mezi státem a církvemi.
Katedrálu nedáme
V odpovědích na otázky dalších předsedů Svoboda zdůraznil, že jeho strana rozhodně nepodpoří 13. důchody ani zvýšení poměru důchodu k průměrným čistým mzdám na 55 procent, jak navrhuje levice. "Byl by to projev fiskální nezodpovědnosti," tvrdí.
V tématu týkajícím se sporu o vlastnictví svatovítské katedrály Svoboda trval na tom, že svatostánek nikdy nepatřil státu. "Přesto jsem zastáncem dohody mezi státem a církví," dodává.
Foto: Robert Zlatohlávek, Tomáš Nosil, Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.