Výsledky voleb
Politolog: ANO se začne rozpadat odspodu
13.10.2014 06:47 Rozhovor
Hnutí ANO úspěšně pokračuje v politickém tažení. Uskupení v čele s ministrem financí Andrejem Babišem bodovalo také v komunálních volbách, které se konaly 10. a 11. října. ANO, ačkoli v české politice aktivně figuruje jen něco přes rok, si dokázalo podmanit Prahu, osm krajských měst i mnoho menších obcí. Zavedené strany působí rozpačitě, z výsledku voleb se příliš radovat nemohou. Politolog Kamil Švec z Fakulty sociálních věd UK v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ uvažuje o tom, kdo je vlastně vítězem voleb, kam bude Babišovo ANO směřovat a zda by Adriana Krnáčová mohla usednout do primátorského křesla.
Hnutí ANO, které je na české politické scéně stále relativním nováčkem, se podle Andreje Babiše stalo jednoznačným vítězem voleb, vnímáte to stejně?
Nerad bych generalizoval. Za vítěze se v určitých ohledech považují i lidovci a občanští demokraté, kteří získali nejvíce hlasů v malých obcích. Je ale pravda, že Andrej Babiš se svým hnutím poprvé ovládl Prahu a další velká města, která tradičně bývala baštou ODS nebo ČSSD. Z výsledků voleb se zdá, že tradiční strany propásly dobu. Situace je dnes taková, že dobře zvládnutý marketing dokáže zastínit ideové základy.
Co mohou volební výsledky hnutí ANO přinést, kam se může toto politické hnutí vyvíjet?
Během kampaně se ukázala zvláštní věc, totiž že ANO v podstatě nemá žádný konkrétní volební program. Kampaň hnutí byla postavena na konstatování, že to prostě zvládnou, což voličům evidentně stačilo. Není tajemstvím, že Andrej Babiš má v rámci hnutí zcela rozhodující slovo, nicméně je třeba si uvědomit, že díky volbám získá ANO mnoho zastupitelů, starostů, primátorů, nových tváří. Nabízí se tak otázka, jestli budou všichni tito lidé ochotní pana Babiše poslouchat. Může se pak stát, že se uskupení začne drolit odspoda, z těch nejnižších politických pozic, protože pro Andreje Babiše bude dost náročné ty stovky zastupitelů uhlídat. Čím víc bude hnutí ANO narůstat, tím náročnější bude ho řídit.
Jak může ve volbách uspět strana, která, jak říkáte, vlastně nemá konkrétní volební program?
Jak už jsem říkal, ukazuje se, že Češi slyší na dobře postavený marketingový projekt. Stačí zopakovat bezobsažná hesla o transparentním chodu radnic, týmu odborníků a lepší budoucnosti.
Co říkáte na předvolební kampaně, kterými se strany snažily získat přízeň voličů?
Kampaně byly, až na výjimky, příliš obecné, rozhodně více než ve volbách před čtyřmi lety. Mnoha stranám chyběl program, konkrétní vize, kroky a plány, ale jak se ukázalo, voliči se s tím i tak spokojili. Například TOP 09 neměla špatné nápady, ale chybělo jí atraktivní zpracování. Ukázalo se, že kampaně byly buď zvládnuté z marketingového hlediska, ale jinak bezobsažné, nebo naopak postavené na reálném základě s konkrétními body, ale bez dobrého marketingu.
Volební účast v komunálních volbách dosáhla přibližně 45 %, ve volbách do Senátu to bylo ještě méně. Čekal jste, že přijde víc lidí?
Popravdě jsem doufal, že účast bude alespoň stejná jako minule. Že voličů přišlo méně, může být reakce na to, že lidé byli během předvolebních kampaní pod nepříjemným tlakem, a tak se nakonec rozhodli, že nebudou volit vůbec.
Přinesly pro vás výsledky voleb nějaké překvapení?
Přímo překvapení asi ne, ale za jisté novum lze považovat, že se ve volbách konečně podařilo výrazněji prorazit Pirátům, kteří mohou představovat určitou opozici k zavedeným politickým stranám a uskupením. Ačkoli o nich bylo slyšet už v několika předcházejících volbách, nikdy se jim nepodařilo získat dostatek hlasů.
Ve volbách propadlo například hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, které si v posledních parlamentních volbách nevedlo úplně zle, čím to je?
Představitelé hnutí se snaží pár zastupitelů, které se jim podařilo získat, vydávat za určitý úspěch, ale pravda je, že to byl skutečně propadák. Neúspěch Úsvitu zákonitě souvisí s bezduchým a obsahově vyprázdněným programem, který dokola opakuje stejná prázdná slova o odpovědnosti politiků, přímé demokracii a podobně.
Hnutí ANO triumfovalo také v osmi krajských městech. Předseda Andrej Babiš svým politickým zástupcům v místních organizacích poradil, aby se snažili vytvořit koalici s vládními partnery. Tedy s ČSSD a KDU-ČSL. To stávající vládní koalice tak dobře funguje?
Andrej Babiš se neustále popírá, ANO popisuje jako pravicové hnutí se sociálním smýšlením, ale zároveň svým spolustraníkům radí, aby se spojovali se stranami, z nichž jedna je levicová a druhá středolevá. Důvodem bude pravděpodobně spíš to, že totožné koalice se budou lépe držet pod kontrolou. Andrej Babiš svou stranu řídí centrálně, proto pro něj bude jednodušší, když budou místní koalice tvořené stejně, ne poslepované z různých sdružení.
Výsledky voleb v Praze zřejmě nepotěšily TOP 09. Mohla straně v očích voličů ublížit osoba primátora Hudečka?
Ano. Problém je ale také v tom, že strana nenabídla žádného dostatečně silného kandidáta. Takže v zásadě slabý Hudeček i tak představoval to lepší, co mohla nabídnout. Ani šéf pražské TOP 09 Jiří Vávra by volební výsledek nezachránil. Ale je pravda, že pražské dění poslední doby Hudečkovi na popularitě také nepřidalo.
Jaký máte dojem z Adriany Krnáčové, která je pražskou jedničkou vítězného hnutí ANO?
Zatím se mi jevila jako politicky neschopná, lavírovala a zdálo se, že dělá, co jí řekne Babiš. Následující dny teprve ukážou, jestli bude schopná během povolebního vyjednávání, nebo jestli je skutečně jen loutkou. Ale ve funkci primátorky si ji zatím představit nedovedu. Nemá názor, působí arogantně a není schopná vlastní odpovědi, ale třeba se to naučí, možná dostane nějaké bleskové školení. Navíc zatím nesestavila slibovaný tým odborníků, který by jí kryl záda. Teď velmi záleží na tom, jak si bude počínat při vyjednávání. Pokud se jí nebude dařit, považuji za reálnou možnost, že na magistrátu vznikne koalice bez ANO tvořená například TOP 09, ODS, ČSSD a Piráty, to se opravdu může stát. Může také dojít k tomu, co Praha už zažila, tedy výměně primátora v průběhu volebního období.
TOP 09 a ANO shodně deklarovaly, že vylučují možnou spolupráci i vyjednávání. Myslíte, že skutečně k žádnému kontaktu nedojde?
Asi i dojde, ale ochota na obou stranách bude velmi nízká. Nulovou ochotou vyjednávat s ANO se netají ani exprimátor Bohuslav Svoboda z ODS. Adriana Krnáčová navíc možné jednání původně kategoricky nevyvrátila, názor zřejmě změnila v souladu s Andrejem Babišem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.