Komunální volby v Praze se opakovat nebudou. Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost menších stran proti rozdělení města do sedmi volebních obvodů. Začíná čtení odůvodnění. Stížnost podali zelení, SNK ED a Věci veřejné spolu s osmi Pražany. Strany tvrdí, že kvůli rozdělení města přišly o mandáty, na které by jinak měly nárok.
Menší strany neúspěšně žádaly, aby Ústavní soud (ÚS) nařídil Městskému soudu v Praze nové projednání volební žaloby, kterou pražští soudci původně zamítli. ÚS požadavku nevyhověl, cesta k opakování voleb se tak zavřela. Zároveň soudci odmítli návrh na zrušení části zákona o volbách do zastupitelstev obcí. Sporná část normy stanovuje, že obec lze rozdělit do obvodů nejpozději 85 dní před konáním voleb. Podle malých stran jde o příliš krátkou lhůtu.
"Soudci nebyli jednotní. Texty nálezu a odlišných stanovisek budou zveřejňovány průběžně, jakmile budou k dispozici," uvedl generální sekretář soudu Tomáš Langášek. Dnešní dopolední jednání trvalo asi čtyři hodiny, sledovala ho zaplněná sněmovna soudu.
Zástupci menších politických stran v závěrečných řečech označili rozdělení Prahy za účelové. "Byli jsme významně poškozeni a zkráceni na svých právech," uvedl předseda zelených Ondřej Liška.
Místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake tvrdila, že nepřehledný systém navíc mátl voliče. "Systém je podle mého názoru nepřehledný a občanům nejasný. Zásadně nesouhlasím s tvrzením, že rozdělení Prahy volby zjednodušilo," řekla Peake.
Podle právníka magistrátu Romana Felixe má spor politické pozadí. "Oprostěte se, prosím, od sympatií a antipatií k jednotlivým stranám, od toho, jak vám konvenuje koalice na magistrátu a zapomeňte na mediální atmosféru," řekl soudcům Felix. Volby v Praze vyhrála TOP 09, ale koalici utvořili sociální a občanští demokraté. ODS a ČSSD mají dohromady v třiašedesátičlenném zastupitelstvu 34 křesel. Bez rozdělení Prahy do více volebních obvodů by koalice ODS a ČSSD zřejmě metropoli vládnout nemohla, obě strany by totiž neměly dost mandátů.
Šťastný: Byla to politická hra
Šéf pražské ODS Boris Šťastný pro on-line deník TÝDEN.CZ uvedl, že od samého počátku, kdy se pochybnosti o volbách do pražského zastupitelstva objevily, byl přesvědčen, že vše proběhlo v pořádku. "Po celou dobu to byla politická hra malých stran, které se do zastupitelstva nedostaly. V minulosti byla Praha vždy rozdělena na několik volebních obvodů s výjimkou jedněch jediných. Nikdo si přitom nestěžoval," podotkl Šťastný.
Podle něj je možnost rozdělit volební obvody daná jasně zákonem a ten porušen nebyl. "Pokud sněmovna bude chtít změnu, i to je třeba možné. Není to ale nic jiného než úvahy o tom, zda volit prezidenta přímou volbou, nebo jestli do senátu volit jednokolově," doplnil.
Petr Hulinský - předseda pražské organizace ČSSD, která v současné době v koalici spoluvládne magistrátu, rozhodnutí ústavního soudu uvítal. "Je dobře, že končí období nejistoty a spekulací," řekl Hulinský, který ještě před volbami vehementně napadal rozdělení Prahy na sedm obvodů. "Dokonce jsem navrhoval do sněmovny zákon, který by stanovil jeden okrsek, protože podle mě mají mít občané právo volit své oblíbené kandidáty, což se v rozdělených obvodech nedá uskutečnit. Na druhou stranu je nutné říct, že tahle koalice pracuje správným směrem a funguje ve prospěch Pražanů," podotkl.
Bém se na radnici nevrátí
V případě opakování voleb bylo jednou z variant, které zpracovávali právníci ministerstva vnitra, i možnost návratu předchozího vedení v čele s někdejším primátorem Pavlem Bémem. Poněkud bizarní alternativa se tak na pražském magistrátu neodehraje a současné vedení v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou zůstane na svých místech. Svoboda sám se prozatím k verdiktu nevyjádřil. Magistrát svolává brífink.