Výhodný nákup podle armády: za pět letounů jeden
04.08.2008 10:00 Původní zpráva
Ministerstvo obrany stojí před dalším zajímavým obchodem. Po tatrovkách, do kterých zatékalo, a komplikacích s nákupem obrněných transportérů musí vysvětlovat, proč bez výběrového řízení nakoupí za tři miliardy transportní letadla od konsorcia EADS.
Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek se minulý týden dostavil na ministerský kobereček. V médiích se objevil v souvislosti s jeho jménem dokument z loňského června. Líčí v něm, že plánovaný nákup čtyř španělských transportních letadel CASA C-295, je pro českou armádu nevýhodný. Úředníci z ministerstva obrany přitom tvrdí opak, a proto vše směřují k podpisu smlouvy se společností EADS, která stroje vyrábí. "Smlouva by mohla být podepsána do dvou měsíců," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ náměstek ministryně obrany Martin Barták.
Bitevníky za aerokamion
Picek svůj rok starý negativní posudek nijak nekomentoval a předvedl názorový veletoč. Letouny CASA podle něj plnohodnotně nahradí dosluhující antonovy. Proč ministerstvo lační po nabídce, se kterou do Česka přišlo EADS? Jedna CASA C-295 by k nám podle dohody putovala barterovým obchodem za pět bitevníků L-159.
Podle červencové vnitroarmádní kalkulace, kterou má TÝDEN.CZ k dispozici, přijde jeden stroj CASA na 762 milionů korun. "To je základní cena. Musíte ji vybavit ještě systémem vlastní ochrany, což dělá dalších osmdesát milionů," sdělil dobře informovaný armádní zdroj. Další peníze pak bude muset ministerstvo zaplatit za výcvik a logistiku, odhadem 111 milionů korun.
Zn.: Bez soutěže
Za jedno letadlo CASA C-295 tak česká strana zaplatí necelých 900 milionů. Odhadní cena bitevníku L-159 se přitom pohybuje kolem 200 milionů korun. Jeho revitalizace navíc přijde na šedesát milionů, v případě dvoumístného provedení pak na 110 milionů. Hodnota pěti bitevníků včetně oživení proto hravě přesáhne jednu miliardu. Náměstek Barták oponuje. "Letadlo, které stojí nevyužité v hangáru, má nulovou hodnotu. A my za takových pět strojů získáme jeden použitelný."
Pro resort obrany se pomalu stalo pravidlem zadávání miliardových tendrů bez výběrových řízení. "O akvizicích nerozhodují odborníci, neexistují ani žádná transparentní pravidla," řekl armádní analytik Martin Koller.
Rozhovor s náměstkem Martinem Bartákem čtěte ZDE.
Foto: EADS
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.