Výrobce gripenů se vyhne soudu za uplácení
11.06.2009 14:00
Kvůli podezření z uplácení při prodeji stíhacích letounů Jas-39 Gripen do Česka zřejmě nikdo z představitelů zbrojovky BAE Systems před soudem neskončí. Ve svém pořadu "Uppdrag granskning" (Úkol: Prověřit) to uvedla veřejnoprávní švédská televize SVT. Právě ona před více než dvěma lety s informacemi o podplácení při uzavírání smluv na stíhačky přišla.
Firma BAE Systems gripeny prodávala. Vyrábí je švédská společnost Saab AB, v níž má BAE podíl 21 procent. Prodejem stíhaček se zabývali vyšetřovatelé v Británii, USA, Švédsku, Česku a dalších zemích. V Česku policie zatím nikoho neobvinila.
ČTĚTE TAKÉ: Britové rozkryli systém vyplácení provizí za gripeny
Korupce u gripenů: Rakousko zatklo českého poradce BAE
Podle SVT se nyní připravuje dohoda mezi BAE Systems a americkými a britskými úřady. Jestliže zbrojní koncern BAE přizná, že porušil pravidla, a zaplatí pokutu, vyhne se prý žalobě a soudu. To nejspíš povede k tomu, že se případ již brzy bez soudu uzavře i ve Švédsku, které je domovskou zemí výrobce gripenů.
"Jestliže právní řízení nebude pokračovat v Anglii, nevidím žádnou možnost k jeho pokračování ve Švédsku," uvedl k tomu vrchní státní zástupce Christer van der Kwast, který má švédské vyšetřování na starosti.
Provize za pronájem 200 milionů korun
Pořad "Úkol: Prověřit" zároveň konstatoval, že ačkoliv se vyšetřování týká ne méně než osmi zemí a byly při něm zabaveny miliony dokumentů, ve Švédsku se jím zabývá prakticky jen jediný policista. Interní materiály přitom prý ukazují, že několik vysokých činitelů zbrojovky SAAB bylo přímo zapojeno do převodu peněz směrem k rakouskému zprostředkovateli Alfonsi Mensdorffu-Pouillymu.
Tento obchodník působil v 90. letech v Česku jako poradce koncernu BAE Systems. Tehdy se prý pokoušel o kontakt se zástupci někdejší české vlády, kteří měli rozhodování o nákupu stíhaček na starosti. Je podezřelý z korupce při uzavírání smluv na letouny. Před pár týdny skončil v Rakousku ve vazbě, kterou ale už opustil. Policie ho teď vyšetřuje na svobodě.
SVT už dřív zveřejnila, že tento Rakušan údajně podle tajných dohod získal při prodeji gripenů Česku provizi až 1,5 miliardy švédských korun (nyní zhruba 3,8 miliardy Kč). Prodej se však nakonec neuskutečnil a Česko si místo toho 14 stíhacích letounů Jas-39 Gripen jen pronajala. Podle SVT však Mensdorff-Pouilly dostal provizi i za to, a to ve výši 81 milionů švédských korun (přes 200 milionů Kč).
Kavan vše popřel
Švédští televizní novináři při svém pátrání v roce 2007 oslovili i bývalého sociálnědemokratického ministra zahraničí Jana Kavana. Vydávali se za zástupce zbrojařské firmy a natočili ho skrytou kamerou. Exministr jim tehdy řekl, že při obchodu s gripeny dostala úplatky řada vysokých českých politiků. Připustil prý také, že by mohl díky svým kontaktům zbrzdit policejní vyšetřování korupce. Vše pak popřel a na reportéry podal trestní oznámení.
ČTĚTE TAKÉ: Kavan padl do léčky kolem gripenů
Na úplatky u gripenů se vyplácely miliardy
Foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.