Výstava Ester Geislerové v pražské Kunsthalle chce přispět k osvětě ohledně terapie a duševního zdraví
27.06.2024 18:00
Výstava Ester Geislerové s názvem Co jsme měli říct a neřekli, která začne v pátek v pražské Kunsthalle, chce přispět k osvětě o terapii a duševním zdraví. Vizuální umělkyně do 13. září představí deset krátkých filmů, v nichž zkoumá možnosti a limity mezilidské komunikace. V hravé kombinaci terapie, humoru a hereckých dovedností se objeví i Tomáš Jeřábek, Elizaveta Maximová nebo Luděk Sobota. Geislerová ve své dosud největší videoinstalaci rozvíjí svůj dlouholetý zájem o intimní vztahy. Expozici dnes její pořadatelé představili novinářům.
Pro svou videoinstalaci oslovila Geislerová blízké s úkolem přečíst na kameru dopis. Účinkující většinou netušili, že monology vztahující se k romantickému soužití pro ně napsali jejich partneři či partnerky. Jejich polovičky dostaly zadání sepsat své nevyjádřené pocity, něco, přes co se jim dlouhodobě nedaří přenést nebo co chtějí vzkázat blízkému člověku.
"Moje nejoblíbenější vyjadřovací forma jsou videoinstalace, ve kterých pracuji s herectvím jako s nástrojem. Ve filmovém prostředí se pohybuji od pěti let, je pro mě přirozené využívat svých zkušenosti," uvedla k výstavě Geislerová. "Zajímá mě moment, kdy a jak si přestanou dva lidé rozumět. Co se stane s našimi sociálními dovednostmi, když je komunikace moc bolestivá? Proč slova toho druhého zní jako z jiné planety i přesto, že mluvíme stejným jazykem?" dodala.
Geislerová se na výstavě symbolicky vrací na místo, kde v roce 2012 na půdě tehdejší Zengerovy transformační stanice prezentovala diplomovou práci, instalaci Kvíz.
V posledních letech se Geislerová věnuje jazyku sociálních sítí a ve dvojici s psychoterapeutem Janem Vojtkem pořádá veřejné přednášky Terapie sdílením LIVE. "Mám pocit, že jít na terapii nebo vyhledat psychologickou pomoc je stále trochu stigma. Spoustu lidí má pocit, že to je nějaká ostuda nebo trend, akorát já věřím, že ten trend je jeden z nejlepších, co můžeme mít. Abychom se zahojili jako společnost, měli bychom začít u sebe," řekla.
Čtyřicetiletá Ester Geislerová, sestra herečky Ani Geislerové a malířky a zpěvačky Lenky Geislerové, pochází z umělecké rodiny. Vystudovala Střední uměleckou školu Václava Hollara a poté Akademii výtvarných umění, studovala i v ateliéru Jiřího Davida na UMPRUM. V roce 2002 vyhrála v národním finále modelingové soutěže Elite Model Look. Herecky se uplatnila v komedii Karla Janáka Snowboarďáci z roku 2004 i v řadě dalších snímků. S návrhářkou Josefinou Bakošovou vytvořila módní značku oblečení Ester&Josefina, která v roce 2020 zanikla.
Kunsthalle Praha jako nestátní a neziskovou platformu k propojování české a zahraniční umělecké scény založila nadace The Pudil Family Foundation. Vznikla konverzí Zengerovy transformační stanice z 30. let 20. století, v současnosti tvoří moderní galerijní prostředí pro krátkodobé výstavy, inovativní vzdělávací programy a kulturní akce. Nabízí tři rozsáhlé galerijní prostory, design shop, bistro a kavárnu s historickou terasou. Kunsthalle získala hlavní cenu Grand Prix Architektů - Národní cenu za architekturu pro rok 2022.
1