Pěstouni Lubomír a Blažena Rosnerovi ze Slavkova u Brna jsou ve vazbě kvůli podezření z týrání dětí. Úřady jim odebraly všechny děti, které měli v péči. Rosnerovi byli považováni za vzorné pěstouny, vyznamenal je prezident Václav Klaus. Jak pár děti týral, zatím není jasné.
Okresní policejní ředitelství ve Vyškově uvalilo na případ informační embargo. "Nemůžu povědět k tomuto případu opravdu ani slovo," řekl vyškovský policejní mluvčí. O embargo podle něj požádalo okresní státní zastupitelství.
ČTĚTE TAKÉ: Nečas: Místo ústavu budou profesionální pěstouni
"Pěstouni byli vyznamenáni v roce 2005 na návrh občanů s podporou starosty Slavkova," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Radim Ochvat, mluvčí Hradu. Starosta Slavkova Ivan Charvát zatčení manželů Rosnerových komentovat nechtěl: "Státní zastupitelství a policie nás požádaly o mlčenlivost."
Případ nekomentoval ani Patrick Girgle, který zastupuje jednoho z manželů. Více prý prozradí příští týden. Manželský pár je nyní pravděpodobně ve vazební věznici v Brně-Bohunicích. Podle agentury ČTK jsou Rosnerovi ve vazbě již týden.
Co se v rodině stalo?
"V posledních letech jsme s nimi už nespolupracovali. Neobrátili se na nás s žádnou žádostí o pomoc," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ Julia Prejsová ze Sdružení pěstounských rodin.
Špatné zacházení s dětmi prý vyšlo najevo ve škole. Děti se údajně svěřily učiteli. Nyní jsou v Ústavu sociální péče pro tělesně postiženou mládež Kociánka v Brně. Ředitel ústavu Jiří Podlucký to nepotvrdil ani nevyvrátil, pouze odkázal na státní zastupitelství. "Máme jistou etiku. My ty děti musíme chránit, zvláště pokud jsou postižené. Když jde o děti, nemůžeme k tomu pouštět média," řekl Podlucký.
Ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková je překvapena tím, že pěstouni skončili ve vazbě. "Pokud vím, vydali děti dobrovolně a bylo jim slíbeno, že si je budou moci každý víkend vozit domů," uvedla. S rodinou se několik let neviděla, pokud si ale pamatuje, chovali se Rosnerovi k dětem hezky. Rosnerová podle ní měla před rokem mozkovou příhodu. "Je možné, že to pak nezvládali," dodala.
Otec rodiny je po infarktu. Manželé se kromě svěřených dětí starali ještě o svého vnuka. Jeho matka Marcela, kterou Rosnerovi adoptovali až jako téměř dospělou, od rodiny údajně utekla. "V té rodině pro ránu opravdu nebylo daleko. Byly tam nejen postižené, ale i problémové děti," uvedl jeden ze sousedů.
Okolí si však ničeho nevšimlo. "Nevěřím tomu, vídám je často s dětmi na procházce, všechny jsou čistě a pěkně oblečení, žádného náznaků týrání jsem si nevšimla," řekla Marie Juráková, sousedka Rosnerových.
Obětaví a pečliví
Od Klause dostali Rosnerovi Medaile za zásluhy o stát v oblasti výchovy a školství. Prezident jim je udělil právě za péči o fyzicky a mentálně postižené děti, které si za třiadvacet let osvojili.
"Každé vyznamenání se předem prověřuje a v té době nic nenasvědčovalo týrání, právě naopak," řekl mluvčí Hradu.
V té době měli Roserovi v péči osm dětí, deváté měli svěřeno do dočasné péče, všechny byly fyzicky či mentálně postižené.
Ceremoniálu ve Vladislavském sále se nezúčastnili, protože nemohli od dětí jen tak odejít. Na předávání státních vyznamenání se proto dívali jen v televizi a krabičky s medailemi jim doručil až domů prezidentův kancléř Jiří Weigl.
Postižení dětí vyžaduje náročnou fyzickou péči, kterou rodina zvládá na výborné úrovni, zdůvodnila prezidentská kancelář před třemi lety udělení vyznamenáni. Pěstouni prý dětem i spořili a byli schopni jim zajistit nejen konkrétní každodenní péči, ale i budoucnost.
Pětapadesátiletý Lubomír Rosner a o šest let mladší Blažena toužili mít podle vlastních slov šest dětí. Protože vlastní potomky mít nemohli, rozhodli se v roce 1980, krátce po Vánocích, dítě adoptovat.
Foto: Karel Šanda, ČTK