Očima Vladimíra Ševely
Vzkaz chobotnici: Necítím se dobře
25.10.2011 07:55 Glosa
"A to jste v té Praze tak spokojení?" zeptala se mě minulý týden jedna Češka žijící v Curychu. Narážela na to, že pár dní předtím v české metropoli demonstrovalo proti "současné podobě kapitalismu" pouze dvě stě lidí, zatímco v jiných světových městech vyrazily do ulic tisícové davy.
Čechošvýcarka zřejmě neví, že u nás nemáme kapitalismus, ale klientelismus. A proti chobotnici se špatně protestuje. Tušíme, kde je, ale nikdy ne s úplnou jistotou.
Vyprávěla mi o tom jedna sousedka. Paní Renata Fousková, která bydlí a pracuje v Praze 7 jako lékařka, se rozhodla jít podívat, jak si počínají její radní a zastupitelé. Zjistit, kdy se "veřejné" zasedání zastupitelstva koná, není ale jednoduché. Webovými stránkami radnice se musíte složitě proklikávat, abyste tu informaci vypátrali.
V den schůze zastupitelstva vešla paní Fousková do budovy radnice, v níž jsou stovky místností. Ve které z nich se ale jednání koná, nevěděl ani vrátný, chyběla jakákoliv navigace. Odvážná občanka nakonec přece jen ukryté zastupitele objevila. Od asistentky v dotyčné místnosti už ale nedostala program.
"Necítím se tu jako občan dobře, mám pocit, že se tu s jeho účastí nepočítá," prohlásila lékařka, když ji po dvou hodinách čekání pustili na čtyři minuty k mikrofonu a ona popsala, jak bylo těžké se ke svým zastupitelům dostat. "V sále bylo hrobové ticho, někteří radní obraceli oči v sloup," vzpomíná paní Fousková.
Radnice Prahy 7 funguje podle vzoru magistrátu. Stejně jako ve "velké" Praze se i v této městské části matadoři ODS promptně domluvili na koalici s ČSSD, která dostala výrazně méně hlasů než TOP 09. V klidu a takřka v utajení si těsná koaliční většina v zastupitelstvu (14:13), kterou drží při životě hlas pravomocně odsouzeného zastupitele za ČSSD Miroslava Fabiána (zřejmě česká rarita), prosazuje zajímavé projekty. Například pochybnou stavbu nové radnice, která Letnou, Holešovice a Bubeneč zadluží stovkami milionů na desítky let dopředu. Projekt provází velmi netransparentní způsob výběru developerské firmy, za který (za posouzení čtyř návrhů!) pozvaný poradce inkasoval milion korun. Po tomto náročném posouzení postupují dál dvě firmy, jedna z nich s velmi nejasnou majetkovou strukturou.
Dalším hitem letenských radních je už téměř schválený plán na vybudování monstrózního jedenáctipatrového obchodního centra, které zcela změní charakter rezidenční čtvrti. A novinkou je stavba "wellnes" za několik milionů v krkonošském penzionu, který prý radnice pořídila pro školáky z Prahy 7. Ti tam ale nejezdí a jezdit nebudou, protože penzion je nebezpečně umístěn ve frekventované zatáčce. Nic z toho se v radničních novinách Hobulet nedočtete.
O korupci slyšíme skoro denně. Nenasytností některých politiků jsme zhnuseni ale tak nějak abstraktně – dokud se nás přímo nedotkne. Když se třeba dozvíme, jak se na radnici dělí o naše peníze zastupitelé s lidmi ze spřízněných firem, zatímco ve škole, kam chodí naše děti a jejímž zřizovatelem radnice je, nejsou peníze na nové učebnice. V letenských školách se třeba přírodověda učí ze starých knížek, kde si děti musejí opravovat, že Pluto už není planeta… Chybějí prostředky na další učební pomůcky a nedostává se peněz na jiné věci: třeba důkladnější úklid ulic od psích exkrementů. Místo toho si radní schválili nákup Škody Superb a také prodej obecního bytu zmíněnému kolegovi Fabiánovi za cenu o zhruba dva miliony nižší, než by byla cena tržní. Sociální demokrat tak ladně přeskočil dalších padesát zájemců o privatizaci bytu.
Není třeba chodit do ulic jako v New Yorku či v Římě, stačí (zatím) docházet na svá zastupitelstva a říct tam, že se necítíme dobře. Na jednání na magistrát takhle už chodí pár statečných ze sdružení Pražské fórum. Paní Fousková říká, že na to své letenské zastupitelstvo příště určitě přijde také, a doporučuje to každému, komu není jedno, jak život v jeho čtvrti vypadá. Mimo jiné proto minulý týden zaregistrovala vlastní občanské sdružení Veletržní sobě. Pražáci totiž – a to je vzkaz do Curychu – taky nejsou spokojení.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.