Z kandidátů-outsiderů jsou poslanci, skokani roku
30.05.2010 19:15 Původní zpráva
Ve vnitrostranické tahanici o volitelná místa na kandidátce neuspěli, skončili na jejím chvostě. O víkendu však velký počet voličů zakroužkoval jejich jméno, preferenční hlasy jim zaručily poslanecké lavice.
Pětatřicetiletý Jan Florián je ve sněmovně jako doma, tři a půl roku dělal na půl úvazku tajemníka poslanci Borisi Šťastnému. Na pražské kandidátce byl zapsán "do počtu", na posledním, šestatřicátém místě. Přesto si teď bude sám hledat poslaneckého asistenta: v Praze skončil na osmém místě.
"Ještě jsem si na to úplně nezvykl, byl to obrovský šok. Emoce ještě doznívají," říká ředitel zámeckého komplexu s hotelem a koňskou stájí v pražské Vinoři. Díky kroužkovací kampani se umístil těsně za svým nedávným šéfem Borisem Šťastným a byl také posledním z pražské kandidátky, koho voliči poslali do sněmovny.
SEZNAM NOVÝCH POSLANCŮ NALEZNETE ZDE.
Teď bude dávat výpověď, poslancem i šéfem zámku být nemůže. "Je to klasický zaměstnanecký poměr, komplex patří magistrátu Prahy a byl jsem na tom místě jen čtyři měsíce," říká novopečený poslanec. A dodává, že ho nečekaná profesní změna nemrzí. "Chci se ve sněmovně věnovat problematice živnostníků, odbourávání byrokracie a daňové politice, pokud by to šlo, rád bych byl členem hospodářského a zdravotnického výboru," vyjmenovává Florián, otec dvou malých dětí. I do svého životopisu si píše, že je živnostník - léta se zabývá poradenstvím a byl i obchodním zástupcem.
Jen ho mrzí, že nebude sedět v poslanecké lavici se svým kamarádem Šťastným. "Bohužel, tam už bude sedět Šeich. Musím si vedle sebe najít někoho hubeného, abychom se tam vešli," říká poslanec.
Politička pro handicapované
Když přišla v sobotu Lenka Kohoutová domů s nákupem, chvíli si myslela, že si z ní její přítel dělá legraci. "Asi budeš poslankyní," řekl jí totiž od počítače, kde sledoval volební výsledky. "Napřed jsem tomu nevěřila, ale je to tak. Byla jsem jako opařená," líčí občanská demokratka, původním povoláním zdravotní sestra.
Na kandidátní listině zaujala nevolitelné 29. místo, skončila pátá. Přeskákala i Borise Šťastného, umístila se hned za primátorem Pavlem Bémem. Sobotní večer už místo doma s přítelem trávila matka dospělé dcery v Malostranské besedě ve volebním štábu ODS: "Volali mi, ať přijedu."
Když se ve vnitrostranickém dohadování umístila na nevolitelném místě, bylo jí to líto. "Byla jsem smutná, strašně moc jsem chtěla do parlamentu. Řekla jsem si tehdy, že to tedy zkusím příště, případně do Senátu," líčí své plány, které vzaly o víkendu zasvé. Lenka Kohoutová se už dlouho snaží změnit k lepšímu život lidem se zdravotním postižením a rozhodla se, že nejlépe by to mohlo jít právě z parlamentu.
VŠE O VOLBÁCH ZDE.
"Chtěla bych se věnovat problémům, jako jsou zaměstnávání a vzdělávání lidí se zdravotním postižením či příspěvky na sociální péči. Ráda bych samozřejmě zamířila do sociálního výboru," říká předsedkyně správní rady nadace, která se problematice lidí se zdravotním handicapem věnuje. "Je to velmi závažná problematika, kterou se nikdo pořádně nezabývá."
Foto: Tomáš Nosil
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.