Bezpečnější a příjemnější bude procházka po Karlově náměstí. Primátor Bohuslav Svoboda a starostka Prahy 2 Jana Černochová v pátek podepsali dodatek k memorandu o spolupráci na revitalizaci Karlova náměstí, podle něhož se letos a příští rok upraví křižovatky, semafory a tramvajová trať tak, aby se chodci cítili na náměstí lépe.
"Cílem je zejména zvýšení bezpečnosti obyvatel a především celkové zlepšení podmínek pro pěší," uvedl Svoboda (ODS). Cílem revitalizace je, aby bylo možné projít bezpečně všemi částmi parku. "Když už z toho nelze mít promenádní park, tak je zapotřebí uzpůsobit tramvajové zastávky, inženýrské sítě, parkování, osvětlení nebo přechody tak, aby ten park
byl k žití," řekla Černochová (ODS) po podpisu memoranda. Jde o první etapu, další a zásadnější změny náměstí budou následovat v dalších letech a podepsaný dodatek je neřeší, návrhy na přeměnu vzešlé ze soutěže vyhlášené radnicí Prahy 2 v roce 2008 totiž narážejí na památkáře.
"Oceněné návrhy byly podnětné, všechny předpokládají razantní zásahy do dopravy závislé na širších souvislostech a také výrazné terénní úpravy, které jsou v rozporu s názorem památkářů," připomněla starostka s tím, že městská část si je vědoma, že "úprava náměstí musí odpovídat požadavkům kladeným na historické centrum moderního velkoměsta 21. století a zároveň respektovat význam prostoru, který je památkovou rezervací a součástí kulturního dědictví UNESCO".
Do konce roku 2018 se má jedno z nejvytíženějších pražských náměstí proměnit v městský bulvár s novou zelení a nově řešenou dopravní situací. Memorandum mezi hlavním městem a městskou částí počítá v první fázi s rekonstrukcí tramvajové trati a úpravou přilehlých křižovatek a jejich světelných signalizačních zařízení. Následovat bude celková rekonstrukce zelené plochy do podoby průchozího bulváru s odpočinkovými zónami. V rámci těchto akcí by měla být koordinovaně provedena úprava organizace dopravních pruhů a zastávek tramvajové trati ve prospěch další revitalizace Karlova náměstí.