Poplatky u lékaře nekončí. Ba naopak: za den v nemocnici lidé dají místo šedesáti korun rovnou sto. Prodraží se také chození ke specialistovi. Alespoň v těch případech, kdy to pacientovi nedoporučí přímo obvodní lékař. Levněji vyjde recept. Tam už se nebudou sčítat platby za každou položku, pacient dá za všechno třicet korun. Levné léky si lidé zaplatí sami.
Na tom všem se ve středu pozdě večer dohodla vádní koalice. S placením u lékaře přišli jako první senátor Tomáš Julínek a ekonom z Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Hroboň. "České zdravotnictví je neefektivní a potřebuje změnu," vepsali už před pěti lety do takzvané "šedé knihy", kde se na sto stranách rozepisovali o všech potřebných reformách.
Šedá kniha varovala, že pokud se okamžitě nezmění celý systém, zdravotnictví se propadne do obrovských dluhů. Neskutečně totiž plýtvá. Tomu měla napříště zamezit vhodná opatření. Objevily se mezi nimi i regulační poplatky, kterými celá reforma zdravotnictví začala. Ale také i skončila.
PSALI JSME: Snížíme ceny léků, ale jen těch levných, plánují politici
Julínkova reforma se vrací. Jen ji hájí jiné tváře
Opatření totiž okamžitě narazilo na odpor. Opozice kritizovala, že je český způsob placení daleko nejpřísnější v celé Evropě: zatímco v Německu si lidé platí jen první návštěvu u lékaře, český pacient sáhne do peněženky i při každé kontrole. Byť ho na ni pozval sám lékař. Uhradit musí i vyšetření u specialisty, které mu předepsal praktik. S částečným pozitivním ohlasem se tak setkaly jen poplatky za hospitalizaci.
Kritika ještě zesílila, když vydal Ústav zdravotnických informací a statistiky pravidelnou ročenku a konstatoval: české zdravotní pojišťovny daly za péči i přes regulační poplatky víc peněz. Konkrétně o pět procent. "Výdaje na zdravotnictví rostly dokonce rychleji než ceny spotřebitelské," hodnotí zpráva ústavu, která vyšla letos v únoru a mapuje situaci za rok 2008.
Lidé podle ní nepřestali chodit k lékaři, své obvodní doktory navštěvovali naopak o pětinu víc. Náklady na léky pak rostly nejrychleji v historii. Češi spolykali léky za neuvěřitelných 72,75 miliardy korun a zařadili se tak mezi evropské rekordmany.
Podle Josefa Suchopára ze společnosti Infopharm může za selhání částečně způsob, jakým se poplatky vybíraly a komu plynuly: zatímco v jiných evropských zemích putují vybrané peníze zdravotním pojišťovnám, v Česku si je mohou nechat lékaři. "Tím ovšem lékaři získají motivaci zvát pacienty na zbytečné prohlídky," pokoušel se o vysvětlení Suchopár. Vliv mělo podle něj i to, že kraje v některých nemocnicích poplatky vracely.
Pak ovšem vyšly najevo další výsledky. Tentokrát analýzy, kterou si zpracovala sama Všeobecná zdravotní pojišťovna. "Regulačními poplatky se skutečně množství poskytnuté péče neomezí. To, že pacienti trajdají po lékařích a zatěžují tak zbytečně systém, totiž není úplně pravda," shrnul zjištění expert pojišťovny Pavel Vepřek.
Pohyb se podle něj týká jen dvou procent pacientů, kteří jsou z nějakého důvodu se svým lékařem nespokojení. Daleko důležitější než regulovat pacienta je proto podle něj "ucpat černé díry v systému".
Poplatky přesto přežívají. A upíná se na ně stále větší pozornost. Dokazuje to právě středeční koaliční jednání: zatímco na všech ostatních bodech reformy se členové expertního týmu dohodli naprosto bez problémů, na poplatcích se jejich jednání doslova "zaseklo". Lídři stran o nich debatovali více než čtyři hodiny.
ČTĚTE TAKÉ: Lék na rakovinu prsu dostane méně žen. Chybou úřadů
Korupce sebere ročně zdravotnictví 27 miliard korun
Občanští demokraté je chtěli zachovat v takové podobě, v jaké je lidé znali doposud. TOP 09 plánovala poplatky navýšit. Věci veřejné chtěly naopak některé zrušit - vadilo jim například placení za recept. Zcela smazat je ale nechtěl nikdo.
Vybrané peníze totiž mají pomoci odbourat problémy zdravotnictví v době krize. Podle exministryně zdravotnictví Dany Juráskové totiž budou příští rok chybět v rozpočtu nejméně tři miliardy.
Pobyt v nemocnici? Nejméně za sto korun
Do budoucna se tak už sice nebude platit za každou položku na receptu, namísto toho ale bude dražší den v nemocnici. "Cena za lůžko bude odstupňována podle kvality nemocničního zařízení a podle počtu pacientů na pokoji," popsal změnu Petr Nečas. Horní hranici strany nestanovily.
Kandidát na ministra zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 zase prosadil nápad, aby si lidé připláceli za to, že obejdou praktického lékaře a půjdou rovnou ke specialistovi. Jakou částku v takovém případě pacient zaplatí, prozatím lídři vznikající koalice nerozhodli. Může to být ale i několik set.
V dalších bodech reformy, a to i těch daleko důležitějších, už se nebojovalo. Zástupci vládní koalice se na nich bez problémů shodli. Jen namátkou: pojišťoven bude méně, sloučí se pojišťovna ministerstva vnitra a pojišťovna vojenská. Všechny pojistné domy navíc budou pod drobnohledem. Vzniknout by měl jakýsi nezávislý kontrolní úřad, který by na práci úředníků v pojišťovnách dohlížel.
"Úřad by měl mít zhruba pět set zaměstnanců, kteří budou zkoumat, zda pojišťovny nakoupily takovou zdravotní péči, jakou měly," vysvětlil plány Vladimír Pavelka z TOP 09. Ztráty, které dnes pojišťovny mají kvůli neefektivnímu hospodaření, totiž podle něj mohou dosahovat až padesáti miliard korun.
PSALI JSME: Fúze pojišťoven? Místo úspor problémy s bezpečností
Nemocnic bude méně. Škrty postihnou hlavně malé špitály
Strany chtějí také podpořit práva pacientů a prosadit větší elektronizaci zdravotnictví. Lékaři už nebudou brát tabulkový plat, každá nemocnice jim zaplatí takovou mzdu, jakou si vysmlouvají. Změnit by se také měl způsob, jakým se v Česku tvoří ceny a úhrady léků. Ten dosavadní totiž už dva roky selhává. Lídři stran dokonce uvažují o tom, že by lékaři napříště předepisovali místo konkrétního léku jen účinnou látku. Proti tomu se ale staví lékaři.
Zbývá tak jedna věc: přesně určit, co bude součástí standardu a co už bude nadstandard.
Foto: ČTK, archiv TÝDNE