Zájem o příměstské tábory na jižní Moravě proti minulému roku mírně vzrostl. Nejpopulárnější jsou ty, které navazují na celoroční zájmovou činnost, kroužky či sportovní aktivity. Rozhodujícím faktorem při výběru příměstského oproti pobytovému táboru je cena, uvedli zástupci středisek volného času, které ČTK oslovila.
Počet zájemců o příměstské tábory s každým rokem mírně narůstá, proto se rozšiřuje i nabídka. Brněnské Středisko volného času Lužánky mělo se svými letošními 227 příměstskými tábory v červenci 96procentní obsazenost, což je o procento více než loni, uvedl ředitel Jan Ondroušek. Mírné zvýšení zájmu zaznamenalo také brněnské středisko Helceletka, které letos nabízí 80 táborů a za červenec mělo 70 procent kapacity zaplněné.
Příměstské tábory jsou pro rodiny cenově dostupnější než pobytové. Týden na pobytovém táboře vyjde zhruba na 4000 až 5000 korun, zatímco příměstské tábory se pohybují kolem 2000 až 3000 korun. Podle Ondrouška je důvodem vyššího zájmu o příměstské tábory také zachování rodinného zázemí, které je důležité především pro menší děti.
Účastníci se na tábory podle lektorů často vracejí, případně pokračují v celoročních zájmových kroužcích. "Často se jim u nás zalíbí a chtějí květiny sázet a zkoumat po celý rok," řekla vedoucí botanického tábora Anna Vozárová. U jiných dětí tematicky související kroužek předcházel táborové zkušenosti. "Jsou zde tací, kteří už chodili dva nebo tři roky do kroužku a je pro ně snadné rozhýbat robota," řekl volnočasový pedagog Jiří Vácha, který vede digitální dílnu.
Populární jsou v posledních letech tábory zaměřené na aktuální filmové trendy, ale i moderní technologie. "Témata příměstských táborů vymýšlejí sami lektoři. Snažíme se zařazovat do nabídky i trendy v oblasti volnočasového vzdělávání, jako je 3D tisk, robotika nebo programování," řekla ředitelka střediska Inspiro v Tišnově na Brněnsku Ivana Kroutilová. Netradiční tábory vkládají do své nabídky také v Lužánkách. "Oblíbené jsou tábory cirkusu LeGrando s akrobatickými kousky a tábory pod lany v lanovém centru," uvedl Ondroušek.
Zájemci však nevybírají tábory pouze podle tematiky. "Táborníci jdou často víc za jménem vedoucího než za tématem tábora. Řada příměstských táborů má vybudováno své dlouhodobé renomé a garantují určitou kvalitu, která je důležitější než trhák tématu nebo zaměření," řekl zástupce ředitelky střediska Helceletka Petr Sedlář.
Dlouhodobým trendem některých středisek je kladení důrazu na vzdělávání, a nikoliv pouze zábavu. "Snažíme se do táborů dostat odbornost. I když jde třeba o hry, tak aby z nich byl nějaký výstup," řekl Vácha.