Pod pokutou
Zákaz plavby na rozvodněných řekách: záchranáři ho vítají
10.06.2013 13:50 Původní zpráva
Sjíždění rozvodněných řek je konec. Ústřední povodňová komise a krizový štáb zakázaly plavby na všech tocích a vodních plochách, kde platí druhý či třetí stupeň povodňové aktivity. Výjimkou budou pouze záchranné a likvidační práce, oznámil po jednání štábu a komise premiér Petr Nečas. Záchranáři opatření kvitují, podle nich by opatření mělo při povodních platit dokonce stále.
"Spoléhání na zdravý rozum a zodpovědné chování není možné," prohlásil v pondělí Nečas. Rozhodnutí omezit plavbu totiž podle něj plyne ze snahy odlákat vodáky, kteří přes vysoké riziko i doporučení a varování záchranářů stále sjíždějí rozvodněné toky. Podobný hazard už si během letošních povodní vyžádal ztráty na životech, několik vodáků je nezvěstných.
Pokuta za porušení zákazu bude ve výši až 20 tisíc korun. Policejní prezident Martin Červíček spolu s premiérem Nečasem navíc nastínili i možnost zadržet ty, kteří zákaz poruší, a to až na 24 hodin. Vyloučená není ani trestněprávní odpovědnost.
Záchranáři: Zákaz by měl být automatický
Opatření oceňují hlavně záchranáři a policisté. "Je dobře, že to přišlo. Stále to totiž neutuchalo a vodáci na vodu vyjížděli," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ prezident vodních záchranářů Českého červeného kříže David Smejkal. "Máme řadu událostí, kdy vodáci a další osoby nerespektují u rozvodněných toků naše zákazy a doporučení," řekl dnes také policejní prezident Martin Červíček.
Šéf vodních záchranářů David Smejkal by pak byl rád, aby podobné opatření proti hazardujícím vodákům bylo legislativně ukotveno a platilo vždy, jakmile na řekách nastane druhý a třetí povodňový stupeň. "Podle mě je to něco, co by mělo s povodněmi chodit automaticky," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Smejkal. "Oceňuji slova pana Nečase, který jednoznačně a opakovaně říkal, že největší počet utonulých z povodně jsou právě tito hazardéři, kteří si to jdou jen tak z plezíru vyzkoušet. Ukazuje se, že to pravda je, a podle mě by to legislativa měla do budoucna klidně podchytit," dodal šéf záchranářů.
Záchranné akce při povodni: nereálné
Dobrodružství na velké vodě s sebou nese zásadní rizika hlavně pro záchranné složky, které by v případě nehody musely zasahovat. "Záchrana z divoké vody je nesmírně náročná věc. Může to dělat jen někdo, kdo je na to vycvičen a vyškolen a má na to vybavení, to znamená ústroj i techniku. Někdy to není ani reálně uskutečnitelné," říká záchranář.
Na záchranu jednoho člověka je navíc zapotřebí větší počet záchranářů. Pomoc člověku uvízlému ve vodním válci při povodni je pak podle prezidenta Vodní záchranné služby Českého červeného kříže téměř nemyslitelná věc. "To je obrovské riziko. Pohnete se o půl metru jiným směrem, než máte a už se nikdy nedostanete zpátky," popisuje Smejkal. Než se navíc záchranáři dostanou na místo, tělo může proud odnést i desítky až stovky metrů daleko.
Během současných záplav trvajících více než týden se vodní záchranáři podle Smejkala potýkali prý dokonce i s takovými případy vodáků, kteří tvrdili, že o povodních nevědí. "To je výmluva jako u pětiletého dítěte: nevěděl jsem, že se nemá krást, tak jsem to ukradl," ukazuje na chování některých lidí Smejkal.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.