Verdikt
Žalobce je s tresty pro Dbalého a další v kauze zakázek spokojen
26.09.2018 11:35 Aktualizováno 26.09. 14:21
Státní zástupce Zdeněk Matula je spokojen s tresty pro bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého a dalších šest lidí v kauze údajného zmanipulování dvou nemocničních zakázek z roku 2009. Dbalý má jít podle středečního nepravomocného rozsudku na devět let do vězení, zbylým obžalovaným soud uložil tresty v délce od čtyř do osmi let. Podle obhájkyně někdejšího ředitele Kataríny Kožiakové Oboňové jsou uložené tresty vysoké. Proti rozsudku se na místě odvolala.
"V kontextu celé věci jsem s rozhodnutím spokojen. Soud nějakým způsobem ponížil navrhované tresty jednotlivým obžalovaným, já jsem například u pana Dbalého navrhoval deset let vězení, byl uložen trest devíti let, a obdobně soud postupoval i u ostatních," řekl novinářům o přestávce Matula. I tak ale tresty považuje za přiměřené. "Uvidím, zda vůbec budu podávat odvolání, byť rozsudek není úplně v souladu s tím, co jsem navrhoval," dodal žalobce.
Dbalý s jeho někdejším náměstkem Michalem Toběrným podle rozsudku ovlivnili dvě nemocniční zakázky z roku 2009 - tendr na digitalizaci chorobopisů a nákup Leksellova gama nože. Do Dbalého kapsy šly údajně úplatky přesahující 27 milionů korun. Verdikt stanovil, že nemocnice by měla od obžalovaných získat zpátky jako náhradu škody téměř 63 milionů. Toběrného soud potrestal osmi lety vězení.
V případu digitalizace archivu papírových chorobopisů figuruje vedle Dbalého a Toběrného i Petr Kutil z dceřiné společnosti nemocnice Holte Medical či bývalý ředitel odboru ministerstva zdravotnictví Pavel Kocourek. Kutila soud potrestal šestiletým vězením, Kocourkovi uložil o rok nižší trest. Podle rozsudku se domluvili, že ovlivní zakázku ve prospěch nastrčené firmy Disol, za niž jednal další obžalovaný Tomáš Kadlec, a že zakázku ve skutečnosti provede subdodavatel za výrazně nižší cenu, než jaká bude oficiálně dohodnuta. Rozdíl mezi částkami pak údajně vyvedli přes společnost dalšího obžalovaného Josefa Veselého. Kadlec má jít za mříže na šest let, Veselý na čtyři roky.
Při nákupu gama nože Dbalý s Toběrným údajně oslovili pouze firmu posledního obžalovaného Jozefa Kalavského, ačkoliv věděli, že nesplňovala podmínky zadávacího řízení. Kalavský má být ve vězení pět let.
Kromě trestu vězení má Dbalému propadnout veškerý majetek. "V určitých případech, kdy je prokázáno, že majetek, který obžalovaný má, nemůže pocházet z legálních zdrojů, nebo z drtivé většiny pochází z trestné činnosti, se trest vztahuje na veškerý majetek," řekl žalobce. Dbalému by tak měl propadnout například kufr, ve kterém policie našla hotovost, zlato a známky, ale i majetek, který případně nabyl během trestního řízení. Dalším obžalovaným uložila soudkyně různě vysoké peněžité tresty, i s těmi Matula souhlasí.
Kožiaková Oboňová vynesený rozsudek nepovažuje za spravedlivý, přímo v soudní síni se proti němu odvolala. "Doufala jsem, že bude vynesen rozsudek, který bude založen na důkazech, které byly provedeny, a že důkazy budou také pečlivě hodnoceny, což si myslím, že se nestalo. Tresty, které padly, mi připadají skutečně drakonické," řekla. Později doplnila, že si neumí představit, jak má Dbalý uhradit údajně způsobenou škodu, když mu soud zároveň uložil trest propadnutí majetku. "Ta kombinace mi přijde velmi zvláštní," dodala.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.