Kauza jízdenek
Žalobce: Odposlech Rittigova právníka lze použít
15.06.2014 14:40
Státní zastupitelství může použít odposlech právníka Davida Michala v případu provizí z jízdenek pro pražský Dopravní podnik kolem podnikatele a lobbisty Iva Rittiga. Je o tom přesvědčen náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár. David si podle serveru Lidovky.cz kvůli nahrávce stěžuje Ústavnímu soudu, protože podle něj obsahuje rozhovory advokáta s klientem a vznikla při vyšetřování jiného případu.
"Máme za to, že se postupovalo plně v souhlasu se zákonem i ve světle judikatury Evropského soudu pro lidská práva," řekl Komár v Otázkách Václava Moravce České televize. Pokud je advokát v postavení podezřelého a neposkytuje zákonnou právní službu klientovi, rozhovor může být odposloucháván, uvedl náměstek.
Odposlech vznikl v souvislosti s podezřeními ohledně někdejšího náměstka pražského vrchního státního zástupce Libora Grygárka, která vedla k případu kolem někdejší ředitelky kanceláře expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nečasové, dříve Nagyové. Komár postup státního zastupitelství ve třech větvích případu opět obhajoval.
Za standardní pokládá loňský zásah policistů na Úřadu vlády a na jiných místech, kterého se v několika dnech účastnily čtyři stovky policistů. Komár taky řekl, že odposlechy v případu údajného zneužívání Vojenského zpravodajství předal konkrétnímu novináři jeden z obhájců. "Máme k dispozici jednoznačný důkaz," uvedl. O jaký důkaz jde a který z obhájců materiály novináři poskytl, ale odmítl říci.
Obžalobě čelí v této kauze Nagyová, bývalí šéfové rozvědky Ondrej Páleník a Milan Kovanda a jejich podřízený, zpravodajec Jan Pohůnek. Pro Nagyovou údajně sledovali premiérovu tehdejší manželku Radku a další dva lidi. Komár označil podezření za "nadmíru společensky škodlivé", protože jde podle něho o zneužití služby, která má rozsáhlé pravomoci. Náměstek soudí, že důkazy jsou v této věci velmi silné.
V případu takzvaných "trafik" pro tři exposlance ODS Ivana Fuksu, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře státní zastupitelství podle Komára rozhodně neuvažuje o zastavení trestního stíhání vůči Nečasovi, ač Nejvyšší soud stíhání exposlanců zastavil. Za nepřiměřenou a nepřiléhavou označil náměstek jejich žádost o odškodění od státu za vazbu.
Z Komárova vyjádření vyplynulo, že se blíží obžaloba ve třetí větvi, která se týká údajného vynášení informací z Bezpečnostní informační služby (BIS). V ní jsou údajně obviněni Rittig, Michal, Rittigův obchodní partner Tomáš Jindra a Jana Nečasová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.