Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) zjistilo pochybení v postupu státních zástupců v kauzách Čunek i katarský princ. Jde o nejrůznější věcné chyby i nedůslednosti. V případu bývalého předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka jsou nedostatky tak velké, že lze uvažovat dokonce o kárné odpovědnosti státních zástupců. O případném postihu rozhodne nejvyšší žalobce Pavel Zeman.
Zásadní je také rozhodnutí v kauze katarského prince. I tento případ byl již ukončen verdiktem. Po zjištění pochybení ale byla nyní nařízena kontrola skončené věci. Podle mluvčí NSZ Heleny Markusové zatím nelze říci, zda by mohla skončit znovuotevřením případu.
Kauza bývalého vicepremiéra Čunka je již pravomocně ukončena. Odložil ji jihlavský státní zástupce Arif Salichov. Hýbala politickou scénou více než rok. Policie Čunka v únoru 2007 obvinila z přijetí půlmilionového úplatku od realitní společnosti H&B Real. Politik kvůli obvinění na čas odešel z vlády, po zastavení stíhání se vrátil, poté však znovu a za jiných okolností oznámil odchod z vrcholné politiky. Kontrola kauzy Čunek neměla za cíl přezkoumávat zákonnost trestního řízení v této věci. Odbor trestního řízení NSZ se při ní zaměřil na postup státních zástupců. Cílem bylo zjistit, zda při konkrétních dílčích úkonech nemohli postupovat lépe.
"... byla zjištěna řada formálních i věcných pochybení a nestandardních postupů státních zástupců NSZ i tehdejšího vedení NSZ (v době aféry Čunek jej vedla Renata Vesecká - pozn. red.)," uvedla mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství. S případem Čunek je spojena i další kauza justiční mafie. Vznikla poté, co předchůdkyně Vesecké a nynější místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová uvedla, že pracovníci justice ovlivňovali řízení v kauze Čunek. Soud jí nařídil, aby se dotčeným za výroky omluvila, což učinila. Podala ale i dovolání k Nejvyššímu soudu.
NSZ se při svém současném zkoumání kauzy Čunek zabývalo i obviněním z údajného ovlivňování celé kauzy. "Kontrolou skončené věci bylo zjištěno, že předmětná věc byla šetřena nedůsledně mimo rámec trestního řízení a nebyla provedena celá řada úkonů k jejímu možnému objasnění," zdůraznila Markusová.
NSZ proto nařídilo v uplynulých dnech Okresnímu státnímu zastupitelství Plzeň-jih, aby se touto částí známého případu podrobně zabývalo. NSZ mu nyní současně uložilo provést konkrétní úkony spočívající zejména ve vyžádání vysvětlení od příslušných osob - z řad státních zástupců a policistů.
Dopady na politické dění v ČR měl i případ katarského prince Hámida bin Abdal Sáního. Obvodní soud pro Prahu 2 jej v roce 2005 nepravomocně odsoudil za sex s nezletilými dívkami na 2,5 roku vězení. Následně byl vydán do Kataru. Po příletu do vlasti byl princ zatčen, strávil dva dny ve vězení a poté byl propuštěn na kauci. V roce 2007 prokurátor princovo stíhání zastavil.
V lednu vydal pražský městský soud na Sáního mezinárodní zatykač. Odvolacímu senátu se totiž nepodařilo princi doručit soudní usnesení a předvolání. Kontrola této skončené věci bude zaměřena na přezkoumání řízení a provedených úkonů v kauze. NSZ se kauzami Čunek a katarský princ zabývalo na základě podnětů spolku Šalamoun a zčásti z vlastní iniciativy.