Výpověď z práce, kterou dostala zdravotní sestra Zdeňka Mládková od třebíčské nemocnice kvůli záměně novorozenců, je platná. Dnes o tom rozhodl senát třebíčského soudu, který zamítl žalobu Mládkové na neplatnost výpovědi. Pokud by Mládková řádně plnila během služby 9. prosince 2006 své povinnosti, tak by musela záměnu novorozenců Nikoly Trojanové a Veroniky Čermákové zjistit.
Také po formální stránce byla výpověď v pořádku, uvedl předseda senátu Jan Tesař.
Tesař zdůraznil, že jednání Mládkové nebylo zdaleka jedinou příčinou osudné záměny dětí.
"Jednalo se o zřetězení celé řady chyb a nedostatků, které se vyskytly," uvedl. Soud také nepovažuje za prokázané, že by vlastní výměnu novorozenců provedla Mládková. To se neprokázalo ani při policejním vyšetřování, ani v průběhu dokazování u soudu, zdůraznil soudce.
Senát ale dospěl k názoru, že pokud by žalobkyně během své služby 9. prosince 2006 řádně plnila své povinnosti způsobem vyplývajícím ze Zákoníku práce a Zákona o zdraví lidu, tak by musela záměnu zjistit. "Nelze přehlédnout minimálně tři aspekty: jednak rozdílnou váhu novorozenců, která se lišila o 650 gramů, jednak existenci hematomu na hlavě jednoho z dětí, který musel být viditelný, a konečně to, že děti byly na gynekologickém oddělení označeny na stehýnkách popisy, jejich příjmením," popsal Tesař.
I kdyby snad byl podpis smazán, pak by bylo logickou povinností žalobkyně popis obnovit, dodal. Za vinu Mládkové ale nelze klást, že nedodržela nějaké závazné standardy, neboť ty prakticky neexistovaly. Standardy nemocnice vyhotovila až v roce 2007.
Výpověď vedení zařízení předalo Mládkové v říjnu 2007 za závažné porušení výkonu pracovních povinností. Podle advokáta nemocnice Martina Urbáška předložila Mládková matkám nesprávné děti a nezkontrolovala jejich identifikaci. Váhy novorozenců se přitom několik hodin po porodu lišily o více než půl kilogramu a jedno z dětí mělo na hlavě hematom. Mládková ale podle nemocnice neučinila kroky k nápravě.
V souvislosti s výměnou miminek bylo potrestáno celkem sedm zaměstnanců nemocnice. Policie ani státní zástupce neshledali, že by zdravotnický personál vyměnil děti úmyslně, trestný čin tedy spáchán nebyl. Brněnský soud letos v lednu rozhodl, že třebíčská nemocnice bude muset za záměnu Nikoly a Veroniky vyplatit jejich rodinám celkové odškodnění 3,3 milionu korun. Nemocnice se proti výši odškodnění odvolala.
VŠE O KAUZE TŘEBÍČ ČTĚTE ZDE
Foto: archiv Týdne. ČTK