Většina české veřejnosti, 64 procent, souhlasí s tvrzením evropských lídrů, že po pařížských teroristických útocích z 13. listopadu se společnost ocitla ve válce. Vyplývá to z bleskového průzkumu agentury Median, jehož výsledky zveřejnila Česká televize (ČT). S tvrzením naopak nesouhlasí 33 procent dotázaných, jen tři procenta lidí nevědí.
Anketa:
Jste ochotni se kvůli boji proti terorismu smířit s myšlenkou, že bude stát kontrolovat vaše telefonické hovory a elektronickou komunikaci, případně že se posílí moc a vliv ozbrojených složek? Tedy že se sníží míra vašich osobních svobod?
- Ano. 33%
- Ne. 33%
- Dočasně ano. 33%
Naproti tomu 95 procent lidí si myslí, že Evropu čeká v blízké budoucnosti další úder teroristů napojených na Islámský stát. Přímo v Česku takový útok předpokládá 57 procent dotázaných. "Nelze vyloučit, že budou následovat další útoky, pravděpodobně Česká republika nebude primárním cílem," komentoval to v Otázkách Václava Moravce český velvyslanec při NATO a bývalý ministr obrany Jiří Šedivý.
Francouzský prezident François Hollande po útocích v Paříži prohlásil v projevu před parlamentem, že Francie je ve válce s terorismem. Už předtím útoky označil za válečný akt.
Podle dalšího průzkumu agentury Median si 13 procent lidí myslí, že by se ale česká armáda neměla nijak angažovat v operacích proti Islámskému státu. Naproti tomu 64 procent dotázaných míní, že česká účast by se měla omezit na podpůrné operace, například vyslání vojenské nemocnice. Jako druhá nejvíc se 36 procentům lidí zamlouvá logistická a finanční podpora, 28 procent souhlasí s účastí v pozemní vojenské operaci. S leteckými útoky souhlasí 26 procent lidí. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) k tomu v Otázkách Václava Moravce řekl, že gripeny české armády nemají v současné době vybavení k tomu, aby mohly útočit ze vzduchu na pozemní cíle. Mají je mít až modernizované verze od příštího roku.
Další údaje z průzkumu agentury Median ukázaly, že 41 procent lidí pokládá terorismus za přímý důsledek migrace a 40 procent za její možný důsledek. Jen 15 procent lidí soudí, že mezi tím není souvislost.
Po teroristických útocích v Paříži by měla EU podle 96 procent Čechů více kontrolovat běžence. Migraci by chtělo podle průzkumu Medianu zcela zastavit 72 procent účastníků průzkumu a dočasně kontrolovat hranice by EU měla podle 88 procent lidí. Pro trvalé obnovení hranic mezi státy v schengenském prostoru se vyslovilo 55 procent Čechů, uvedla ČT.
Do rozpočtu bezpečnostních složek kvůli hrozbě terorismu přispívat víc i za cenu trochu vyšších daní by ale nechtělo 55 procent lidí. Naopak pro zvýšení příspěvku je 43 procent účastníků průzkumu. Ve čtvrtek a v pátek v něm agentuře Median odpovídalo 804 lidí.