Zděšení politiků: Ústavní puč, nesmysl, neuvěřitelné
01.09.2009 17:45 Původní zpráva
Uprostřed volební kampaně, na mítincích a akcích s voliči se čeští politici dozvěděli zprávu jako z Marsu - možná že volby na začátku října vůbec nebudou. Anebo budou, ale nikdo neví kdy. Až soud rozhodne, jestli zákon o předčasných volbách není protiústavní.
Předseda ústavněprávního výboru sněmovny Marek Benda (ODS) je rozhodnutím zděšen. "Je to na hraně ústavního puče. Neuvěřitelné. To rozhodnutí nedává žádný smysl a jen vytváří chaos. Obchází rozhodnutí prezidenta a úřady nevědí, zda chystat volby nebo ne. Kdyby alespoň co nejdříve rozhodli, zda celý zákon zruší nebo ne," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ.
VŠE O VOLBÁCH 2009 NAJDETE ZDE
"Řekl bych, že je to rozhodnutí protiústavní. Nechci vyzvat k občanské neposlušnosti, ale Ústavní soud se zařadil do nějaké knihy absurdit," řekl dokonce předseda ODS Mirek Topolánek. "Analyzujeme v tuto chvíli, co vlastně rozhodnutí Ústavního soudu znamená. Vyzývám tuto instituci, aby co nejrychleji podnikla všechny kroky k vyjasnění situace," dodal.
ČTĚTE TAKÉ: Pecina: Za volby už vláda zaplatila desítky milionů korun
"Je to bezprecedentní situace. Neumím si představit, že bychom vedli kampaň dalších osm měsíců. To rozhodnutí se nám jeví jako jdoucí proti zájmu občanů," řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Ten ale připustil, že by se situace mohla řešit jiným ústavním zákonem ještě v říjnu.
Překvapení neskrývá ani šéf klubu ČSSD Bohuslav Sobotka. "Je to pro mě úplná novinka, nechce se mi tomu věřit. Poslanecká sněmovna žije v tom, že splnila všechny požadavky pro vypsání předčasných voleb. Bráno sportovně bych měl panu Melčákovi poblahopřát, ale myslím, že finální výsledek stejně bude, že se předčasné volby uskuteční," věří Sobotka.
ČTĚTE TAKÉ: Volby v ohrožení: Ústavní soud jde proti Klausovi
"Díky pocitům v republice i finanční krizi by bylo nešťastné, kdyby volby nebyly. Problémem by bylo i zpoždění státního rozpočtu. V současné Poslanecké sněmovně se jím nikdo nezabýval a čeká se na návrh, který vytvoří vláda nová," varuje místopředseda ČSSD.
Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) dokonce zvažuje, že by předsedu Pavla Rychetského vyzval, aby "bezprecedentní postup náležitě vysvětlil". "Odborníci na ústavní právo tuto otázku zkoumali již dříve a většina právníků zastávala názor, že Ústavnímu soudu nepřísluší kompetence posuzovat vztahy dvou ústavních zákonů. Tím se Ústavní soud dostal do polohy jakési 'třetí komory parlamentu'," míní Vlček.
ČTĚTE TAKÉ: Řešení do týdne? Poslanci ho mají na stole od jara
JIní oslovení politici zachovali dekorum, ale pustili se do "viníka", stěžovatele a bývalého kolegy, dnes nestraníka Miloše Melčáka. "Já se domnívám, že pan poslanec Melčák postupuje celou dobu protiústavně, protože nedodržel stanovy strany, za kterou byl do Poslanecké sněmovny zvolen. Jeho odvolání je trochu mimo mísu a verdikt je protiústavní," řekla poslankyně Hana Orgoníková (ČSSD).
Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda v reakci na rozhodnutí Ústavního soudu vyzval parlamentní strany k okamžitému jednání o vzniku politické vlády. Podzimní termín voleb je podle něj totiž nyní nejistý a vláda Jana Fischera byla jmenována jen jako překlenovací.
"Rozhodnutí Ústavního soudu se musí ctít. To je dáno naší ústavou. Je tu od toho, aby hlídal její dodržování. Doufám ale, že vzhledem ke kritickému stavu hospodářství a jiným okolnostem, které vyžadují jednání plnohodnotné vlády, rozhodne soud co nejdřív," řekl předseda nové strany TOP 09 senátor Karel Schwarzenberg.
Bývalý lidovecký poslanec, nyní kandidát nové TOP 09, Pavel Severa doplňuje: "Žádné odklady naší zemi neprospějí."
Foto: Jan Schejbal, Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.