Domovy důchodců porazily VZP. Dostanou až desítky milionů

Domácí
5. 7. 2013 17:23
Všeobecná zdravotní pojišťovna se domovům důchodců snažila vnutit dodatek ke smlouvě, se kterým nesouhlasily (ilustrační foto).
Všeobecná zdravotní pojišťovna se domovům důchodců snažila vnutit dodatek ke smlouvě, se kterým nesouhlasily (ilustrační foto).

Všeobecná zdravotní pojišťovna bude muset zřejmě vyplatit domovům důchodců desítky milionů korun. Snažila se jim totiž vnutit dodatek ke smlouvě, se kterým nesouhlasily a jejž většina z nich odmítla podepsat. Přesto jim podle něj pojišťovna proplácela zdravotnickou péči, takže některá zařízení pro seniory přišla za poslední dva roky i o miliony korun. Po sérii prohraných soudních sporů nyní pojišťovna navrhuje mimosoudní vyrovnání.

Až jednání na ministerstvu zdravotnictví rozřešilo tento týden spor, který se dlouhé měsíce vleče mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a poskytovateli sociální péče, kam patří například domovy pro seniory a handicapované. Pojišťovna kvůli němu - zatím nepravomocně - prohrála již devět soudů, čtyřicet dalších proher jí hrozí. Nyní se rozhodla nabídnout "důchoďákům" mimosoudní vyrovnání. "Odškodné by mohlo být i v desítkách milionů korun," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký. Asociace podle něj bude požadovat, aby se VZP vyrovnala i s těmi zařízeními, která se zatím nesoudí.

Částka by se ale mohla vyšplhat i výše, poskytovatelé totiž své ztráty odhadují na 300 milionů korun. Polovina z toho je za loňský a polovina za letošní rok. "Budeme asi hledat nějaký kompromis," konstatoval jejich advokát Petr Haluza.

VZP zatím nepřišla s konkrétní dohodou na mimosoudní vyrovnání (ilustrační foto)."Obě strany se na jednání dohodly, že se znovu setkají v horizontu zhruba čtrnácti dnů a vypracují návrhy možných řešení," potvrdil informaci mluvčí VZP Oldřich Tichý s tím, že žádná konkrétní dohoda, jak bude mimosoudní řešení vypadat, zatím nebyla uzavřena.

Důvodem sporu jsou úhrady za poskytovanou zdravotní péči, u kterých loni pojišťovna prudce změnila pravidla. VZP zavedla takzvanou regulaci, což znamená, že do určitého limitu činí hodnota bodu, ze kterého se vypočítávají úhrady za zdravotnické výkony, 90 haléřů, a když se překročí ta hranice, bod je pouze za 40 haléřů.

Na nový způsob úhrad nepřistoupilo okolo 250 až 300 zařízení. Jejich vedení proto odmítlo podepsat dodatek ke smlouvě, bez kterého by jim pojišťovna musela platit podle starých pravidel. "Absurdní je, že nám VZP úhrady i tak proplácí podle dodatku, který jsme nepodepsali," řekl už před časem on-line deníku TÝDEN.CZ Jan Gabriel z Jihoměstské sociální, která v Praze provozuje domov pro seniory.

Nová jednání

Mimosoudní vyrovnání však nebude pro domovy seniorů zadarmo. VZP jej podmiňuje tím, že do budoucna přistoupí na nový systém úhrad. Jak bude vypadat, je otázkou dalších jednání. Vzorem by mohly být smlouvy s ostatními zdravotními pojišťovnami. Ty se například dohodly na tom, od jakého počtu klientů u jednotlivých zařízení nastoupí regulace. Podobně postupovala například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. "VZP je připravena reflektovat změnu struktury klientů zařízení sociálních služeb, nicméně řešení musí být učiněno s ohledem na ekonomickou realitu," řekl Oldřich Tichý.

O celém případu informoval on-line deník TÝDEN.CZ již před dvěma měsíci. Pojišťovna se tehdy hájila, že svůj dosavadní postup zvolila pouze z ekonomických důvodů. Náklady při stejném počtu ošetřených pojištěnců jí prý totiž stoupaly ročně o více než deset procent.

Autor: Pavel CechlFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ