Ministerstvo zdravotnictví zakázalo vývoz léku Antabus k léčbě alkoholismu. Mohl by ho být v Česku nedostatek, protože za něj není náhrada, uvedlo ministerstvo. Účinná látka Antabusu disulfiram se používá v léčbě závislosti na alkoholu. Při léčbě alkoholismu je využíván již desítky let.
"Léčivý přípravek Antabus je sice v České republice dostupný, ale jeho zásoba zatím vystačí pouze do konce roku 2018 a další dodávky jsou avizovány se zpožděním, což by mohlo způsobit, že aktuální zásoba léčivého přípravku bude nedostatečná pro pokrytí potřeb pacientů v České republice," uvedlo ministerstvo.
Pokud se pacient léčí Antabusem a požije alkohol, dochází u něj k navození řady nepříjemných fyzických reakcí. Ty mohou být natolik nepříjemné, že pacienta od další konzumace alkoholu odradí.
Antabus byl původně používán v léčbě střevních infekcí. Mezinárodní tým vědců, kde byli zapojení i badatelé z Olomouce, loni publikoval objev mimořádných protinádorových účinků Antabusu. Nakolik bude možné objev skutečně využít pro zavedení nové léčby rakoviny, ukážou klinické studie.
Možnost zakázat vývoz léků, u kterých je riziko, že by v Česku mohly chybět, má vláda od loňského roku. Zakázán byl už letos například vývoz vakcíny Cervarix nebo léku Subutex, kterým se léčí narkomani.
Ročně se v Česku distribuují léky za 70 miliard korun, z toho přípravky v hodnotě až pěti miliard končí v cizině.