Protesty lékařů: chceme víc peněz, nebo odcházíme
25.05.2010 09:30 Reportáž
Nemocnice omezují provoz, chybí lékaři - věta jako vystřižená z tři roky starých novin. Dnes se opakuje. Vlna odporu se šíří celým Českem a používá naprosto stejná hesla. "Pokud neomezíte přesčasy a nezvýšíte mzdy, odcházíme," znovu hrozí doktoři.
Naposledy se zformovala protestní skupina v karlovarské krajské nemocnici. Lékaři mávali výpověďmi celý uplynulý týden. Protesty hlásí i Jihlava. Proč?
Oddělení klinické biochemie, nemocnice Karlovy Vary, u pultíku na recepci se tlačí tři ženy s bílými čepečky. Zapisují rodná čísla z kartiček pojištěnce a vysvětlují: "Dnes se trochu načekáte, paní doktorka je tady sama." Pacient se šourá do čekárny a nespokojeně usedá na jedno z volných míst. Pak se rozletí dveře: "Další!"
ČTĚTE TAKÉ: Experti: Stačí dbát na prevenci a peněz bude dost
Doplatky za léky se zvedly. Lidé musejí dát až třikrát víc
Lékařka se snaží být příjemná, ale na obličeji se jí zračí únava. A rozčarování. Zatímco jiné dny se tu střídá se dvěma kolegyněmi, dnes jí nikdo nepomůže. "Ostatní slouží nahoře na lůžkovém, nebo jsou po noční službě a vybírají si volno," vysvětluje její kolega a odborář Peter Igaz. Objednáno je přitom asi šedesát návštěv, další požadavky na vyšetření proudí z lůžkového oddělení.
"Odmítáme proto lidi, posíláme je domů a přeobjednáváme," pokračuje Igaz. Lékařka sama nemluví, kmitá od dveří ke dveřím. "Nezlobte se, mluvit s novináři máme zakázáno," krčí rameny a znovu mizí v ambulanci.
Podobně to vypadá i na dalších odděleních. Personál chybí, lidé jsou naštvaní. Vypadá to ale, že protesty a výhrůžky nepomohou. Kolegů nepřibude, peněz také ne. Personál přitom slouží až 900 hodin přesčas. Za to dostává základní hrubý plat od 18 do 26 tisíc korun plus odměny a příplatky. To podle hodnosti. Taková čísla alespoň uvádějí odboráři.
"Kromě toho je to nezákonné," rozčiluje se Igaz. Zákoník práce počítá jen se 150 hodinami v ambulanci, na dalších 416 hodinách ročně se může zaměstnanec s ředitelem domluvit. "Tady to ale neplatí. A nejen tady, podobně je to všude v Česku," upozorňuje Igaz.
Cizinci? Ti nás nezachrání
Lékaři proto utvořili protestní skupinu a požadovali o dvacet procent vyšší plat. Jinak prý odejdou. V Karlových Varech byla ochotna v jeden den podepsat výpověď třetina nemocnice. "Jen za posledních pár měsíců odešlo z naší interny dvanáct lidí. Všichni si pak založili soukromé ordinace. Další je chtějí následovat. A to tu někteří pracovali patnáct dvacet let," vysvětloval Igaz.
Situace se podle něj zhoršuje už od roku 1984, nyní ale nespokojenost vrcholí. "Obávám se přitom, že masový příliv cizinců nás nezachrání. Přistěhovalci raději zamíří do Německa. I když je pravda, že už jsem v Sokolově zaslechl na oddělení arabštinu," říká.
PSALI JSME: Akademici protestují proti lékařské fakultě v Ostravě
Lék na rakovinu prsu dostane méně žen. Chybou úřadů
Vedení nemocnice bylo dlouho neoblomné. Výpovědím nevěřilo. "Peníze nejsou a nebudou," stál si na svém ředitel zařízení Zdeněk Horák. Pak se pokusil vymyslet jakési náhradní řešení - zavedl v nemocnici třísměnný provoz jako v továrně. Ale to vydrželo jen týden. V pondělí před volbami směny skončily. Zjistilo se totiž, že doktorů není dost. Museli vypomáhat specialisté z ambulancí, které nemocnice vůbec nezaměstnává.
"Takže jsme se domluvili na kompromisu - prozatím jsme přeorganizovali odměny. Časem plánujeme personální audit. Vytipované obory se z ruší," prozradil Horák. Kolik peněz dostali lékaři přidáno, to prý do seriózních médií nepatří. Stejně tak se pacient nedozví, která oddělení se pro něj za pár měsíců nadobro zavřou. "To po mně teď opravdu chcete moc," odbývá dotazy Horák.
Zavřeme oddělení. Která? To neřekneme
Škrty přitom potvrdil i zřizovatel. "Určitá oddělení by měla být svým charakterem nosná v celém kraji, další budou opravdu zrušena," říká krajský radní pro oblast zdravotnictví Václav Larva z ČSSD. Ani on ale nechce odkrýt, která to budou.
Nedostatek personálu prý sice škrty nevyřeší, to si ale ostatně kraj za cíl neklade. "Když nám budou odcházet lékaři, tak my si nové těžko vychováme. To musí vyřešit ministerstvo," myje si ruce Larva. Problém je totiž podle něj celorepublikový.
Ministerstvo zdravotnictví ale problémy krajských nemocnic řešit nebude, má prý dost starostí s nemocnicemi fakultními. "Problémy v krajských nemocnicích jsou jednoznačně problémy vedení těchto nemocnic a samozřejmě zřizovatelů. Ministerstvo zdravotnictví do nich nemůže nijak zasahovat," odmítá zodpovědnost za situaci v regionech mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.
Přesto přiznává, že odměňování lidí v nemocnicích není ideální. "Do budoucna se jím bude muset zabývat vláda," uzavírá Sršeň.
Foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.