Šnajdr s Kubkem se hádali. Je větší zloděj lékař, nebo politik?

Domácí
11. 12. 2011 13:05
Marek Šnajdr, poslanec ODS.
Marek Šnajdr, poslanec ODS.

Ve zdravotnictví se krade. To je snad jediná věc, na níž se shodli dlouholetí soupeři - prezident České lékařské komory Milan Kubek a šéf správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Marek Šnajdr. V pořadu Partie na TV Prima se však pohádali o to, kdo krade víc, jestli politici, nebo lékaři.

Prezident České lékařské komory začal nedělní diskuzi velmi ostře. Do poslance a šéfa správní rady VZP Marka Šnajdra (ODS) se pustil kvůli projektu elektronických zdravotních knížek IZIP, za které Všeobecná zdravotní pojišťovna utratila během deseti let dvě miliardy korun. Podle Kubka jsou jen dvě možnosti: buď VZP řídí nekompetentní lidé, nebo se tam krade.

Šéf správní rady VZP Šnajdr vyjmenoval řadu důvodů pro nezdar projektu IZIP. Chybí zákon o elektronizaci zdravotnictví, management VZP není dostatečně pružný. Šnajdr uznal, že selhali i lidé, kteří IZIP připravovali. Šéfy projektu jsou Šnajdrovi straničtí kolegové, europoslanci Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký.

Pak Šnajdr okamžitě přešel do protiútoku. "Čím větší má kdo máslo na hlavě, tím víc bojuje proti korupci," řekl Šnajdr. Připomněl Kubkovi, že mu IZIP tolik nevadil, když lékařská komora tiskla ve svém časopise inzeráty této společnosti.

Pak se debata stočila na situaci ve zdravotnictví v příštím roce. Podle Šnajdra bude kvůli zlé kondici ekonomiky ve zdravotnickém systému scházet čtyři až šest miliard korun. Politici by tím měli čelit za pomoci úhradové vyhlášky, která by neměla obsahovat takové výdaje, na něž nejsou peníze.

"Politici se vymlouvají na krizi, ale ona se jim náramně hodí, aby se zapomnělo na projekty, jako je IZIP," řekl šéf ČLK Kubek. Připomněl také předraženou zakázku v pražské nemocnici IKEM nebo ceny léků. "Máme důvod se domnívat, že se ve zdravotnictví krade," dodal Kubek. Podle něj nedostatek peněz ve zdravotnictví opět odnesou lékaři, jimž vláda kvůli akci "Děkujeme, odcházíme!" slíbila navýšit platy o deset procent. Teď se ukazuje, že na to nejspíš nebudou peníze.

"Čeští zdravotníci vědí o krizi pouze z novin," kontroval Šnajdr a připomněl, že zatímco většině lidí mzdy vůbec nerostou a propouští se, pracovníci ve zdravotnictví si během krize přilepšili o patnáct procent. Podle Šnajdra ve zdravotnictví mizí peníze také kvůli předraženým nákupům, které organizují nemocnice, a kvůli tomu, že se lékaři chovají nezodpovědně při předepisování léků.  

Autor: - men - Foto: Robert Sedmík, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ