Alarmující čísla
Úrazů dětí v Česku přibývá. Nejvíce o prázdninách
28.06.2015 17:30 Původní zpráva
Dnešní matky a otcové jsou sice stále starostlivější, ale na počet zraněných dětí to nemá vliv. Loni se počet úrazů oproti předchozím rokům dokonce zvýšil. Navíc právě nastává nejkritičtější období - prázdniny. Ukazuje to vědecký výzkum, který má TÝDEN exkluzivně k dispozici.
Neuvěřitelné štěstí mělo minulou středu pětileté dítě z pražských Vinohrad. Ve večerních hodinách spadlo z okna bytu ve druhém patře v Šumavské ulici, informovala TV Barrandov. Podle zjištění televize dítě přežilo a bylo převezeno do nemocnice. Dalo se události zabránit? Možné selhání rodičů nyní prošetří policie.
Ojedinělý případ? Kdepak. Těžkých úrazů dětí přibývá. Statistiky jsou alarmující: ročně skončí s úrazem v nemocnici třicet tisíc dětí. Jen loni zemřelo na následky zranění z úrazů 114 dětí, za posledních pět let celkem 596 dětí. A to i přes stovky milionů korun, které stát zasílá na různé preventivní programy.
Problém nelze přehlížet. Česká republika patří v rámci zemí sdružených v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ke špičce v počtu dětských úrazů. Vědci při hledání důvodů, proč Česko vyčnívá, tápou. Neexistuje totiž žádný jednotný předepsaný způsob evidence dětských úrazů a statistiku si vedou maximálně samostatná traumatologická centra v rámci nemocnic, ale každé má svůj způsob evidence. Souhrnný sběr dat je tedy komplikovaný a zatím jen částečné řešení nabízí nově vzniklý registr na webu Detskeurazy.cz, hrazený z fondů EU.
Ministerstvo zdravotnictví si proto dalo vypracovat analýzu současného stavu dětských úrazů ve srovnání s předešlými roky. Výsledky, které nyní představuje Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, překvapily i experty.
Jen vážná zranění
"Do analýzy nezapočítáváme každé bodnutí do prstu, ale jen úrazy závažné, které končí hospitalizací dítěte. Tak vysoký počet nás šokoval," říká docent Ladislav Dušek z výzkumného týmu, který analýzu zpracovával. Vyplývá z ní, že ve sledovaném období pěti let (2010-2014) docházelo k postupnému snižování počtu úrazů. Loni jich ale najednou skokově opět přibylo, v nemocnicích skončilo se závažným zraněním celkem 30 706 dětí a 114 zemřelo.
"Je to smutná statistika. Úmrtí dítěte je ve všech vyspělých zemích vnímáno jako velká ztráta, protože dítě má obrovskou společenskou hodnotu. Jako otci mi pak samozřejmě přicházejí na mysl i sociální a psychické dopady na rodinu a okolí mrtvého dítěte," říká vědec a dodává, že nejvíce dětí každý rok zemře při úrazech v dopravě, dále vinou úmyslného sebepoškozování a nešťastných pádů.
Kraje úrazům zaslíbené
Výzkum rovněž ukázal, které kraje České republiky jsou z pohledu dětských úrazů nejrizikovější. "Zaskočilo nás, jak velké rozdíly jsou mezi jednotlivými regiony. Potvrdilo se, že nejvíce úrazů je ve velkých a lidnatých krajích. Když jsme ale úrazy přepočetli na počet dětí, vyšly nejhůře Liberecký a Jihočeský kraj," uvedl Dušek. Proč právě tyto dva? "Zatím můžeme jen spekulovat. Ty kraje si nejsou nijak zvlášť podobné. Budeme proto hledat jejich specifika a svá doporučení pak předáme ministerstvu zdravotnictví a místním samosprávám, aby mohly zvážit nějaká preventivní opatření," předjímá další kroky Dušek. Časem by prý vědci měli být schopni vytipovat dokonce konkrétní místa, kde k úrazům dochází nejčastěji.
* Kolik platí za dětské úrazy pojišťovny?
* Jaké úrazy mají děti v létě nejčastěji?
* Kolik úrazů se dětem stává za hranicemi ČR?
CELÝ ČLÁNEK SI MŮŽETE PŘEČÍST V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 29. ČERVNA 2015.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.