Nekonečné čekání
V lékárnách konopí jen tak nebude. Pacienti: Je to zrada
25.01.2014 06:05 Původní zpráva
Konopí pro léčbu je legální už 11 měsíců. Sloužit má například nemocným s rakovinou, AIDS, roztroušenou sklerózou, lupénkou a tak dále. Jenže pacienti k bylině pořád nemají přístup. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) kvůli technikáliím nespustil její dovoz do českých lékáren. Svazu pacientů už dochází trpělivost a žádá personální čistku, řekl on-line deníku TÝDEN.CZ její prezident Luboš Olejár.
"Situace je pořád stejná. Státní ústav pro kontrolu léčiv vydává metodické pokyny, hledá dovozce, ale do lékáren nebylo dodáno vůbec nic a v dohledné době to ani nehrozí," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba, který se netají tím, že je z realizace zákona o léčebném konopí rozladěn.
Konopí se má vybraným skupinám vážně nemocných pacientů předepisovat elektronicky. Zatímco zhruba třetina všech lékáren je na takový postup už technicky vybavena, lékaři potřebné vybavení ve svých ordinacích stále nemají. "Ani po té technické stránce to není připraveno. Jak časově to SÚKL zvládne, to nedokážu odhadnout," dodal Chudoba.
Konopí by přitom podle zákona mělo být dostupné pacientům už takřka rok. Zpočátku proces zdržovalo ministerstvo zdravotnictví, kterému trvalo do léta loňského roku, než k předloze vydalo prováděcí vyhlášku. Od září brzdí dovoz Státní ústav pro kontrolu léčiv, který má na distribuci dohlížet. Proč mu to tak trvá, on-line deníku TÝDEN.CZ jeho tiskové oddělení nesdělilo. Poslední zprávy z ústavu byly, že hledá inspektora, který bude nad distribucí dohlížet.
Pacienti: Je to zrada
"Jsme zdrceni celým přístupem. Politici nám už před lety dali veřejný příslib. Tak ať nám tedy řeknou, kde je tomu konec. Zdá se nám, že to jsou cílené obstrukce na popud protidrogové centrály, aby bylo léčivo co nejpozději dostupné. Nevím, snad aby co nejvíce lidí umřelo nebo trpělo. Ti lidé potřebují léčit! SÚKL nezvládá svoji roli, nezajišťuje to, co má," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ prezident Svazu pacientů Luboš Olejár. Domnívá se, že nový ministr zdravotnictví, kterým bude Svatopluk Němeček (ČSSD), by měl vedení ústavu vyměnit. "Pan Pavel Březovský nezvládá své kompetence. Je to obyčejný úředník. Nenaplňuje ani to, co mu zákon ukládá. Nezvládá svou roli ve zcela zásadní věci," rozčiluje se Olejár. Pozastavuje se také nad tím, proč konopí nedováží SÚKL sám a hledá pro to soukromé firmy. "Přece máme státní podnik Zdravotnické zásobování. Proč tato firma nezajišťuje tento lék?" dodal Olejár.
Nemocným lidem svaz doporučuje, aby si nechali léčivo dovážet z jiného státu Evropské unie na vlastní náklady. "Klidně i pomocí naší advokátní kanceláře mohou vymáhat proplacení toho dovozu," upozornil Olejár.
Zákon má mnoho chyb
Pacienti obecně na zákoně kritizují, že nepočítá s tím, aby konopí bylo hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Stejný postoj zaujímají i lékárny. "Podle mého názoru stejně bude pro pacienty zásadní překážkou cena toho léku. Dokud nejsou zdravotní pojišťovny ochotny hradit to léčivo alespoň vážně nemocným lidem, kteří to mají indikované od lékaře, tak to nebude mít efekt," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ prezident lékárnické komory Chudoba.
Stejnou potíž vidí v legislativní normě i jeden z jejích prapůvodních tvůrců, děkan Lékařské fakulty Karlovy univerzity Tomáš Zima. "Konopí musí být pacientům dostupné, pokud chceme zamezit pokoutnímu pěstování a svévolnému laborování - to pouze zvyšuje rizika v trestněprávní rovině a rizika pro pacienta v rovině zdravotní. Byly samozřejmě i jiné oblasti, kde jsem čekal lepší průběh a výsledek," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Olejár zase dodává, že už od počátku mělo ministerstvo řešit udělení licence tuzemským pěstitelům konopí a přeskočit tak období (které beztak nefunguje) jeho dovážení z Nizozemska. "To byla strategická chyba. Kdyby se to od počátku pěstovalo u nás, tak už to mohlo být hotové a lidé by svůj lék měli dávno," míní.
Marihuana má sloužit ke zmírnění závažných onemocnění, jako je rakovina, Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza, lupénka nebo atopický ekzém. Na dovoz a distribuci konopí má dohlížet Státní ústav pro kontrolu léčiv. Od jara letošního roku má začít vydávat licence tuzemským pěstitelům.
Konopí bude v lékárnách pro řadu nemocných cenově nedostupné, pokud nebude alespoň částečně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Pacient by za konopí mohl podle dosavadních odhadů zaplatit až 10 tisíc korun měsíčně. Samopěstitelství je nelegální.
Naději na léčbu konopím živí politici v českých pacientech už od dubna 2010. Tehdy poprvé proběhl v Poslanecké sněmovně seminář o příznivých účincích této bylinky při léčbě různých nemocí - od rakoviny po AIDS.
V září 2011 se do čela pracovní skupiny, která měla za úkol návrh zákona o léčebném konopí vypracovat, postavil děkan Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zima. V únoru 2012 byl tento návrh zákona rozeslán poslancům, kvůli připomínkám vlády však byl přepracován a ve sněmovně projednáván až od června 2012. Parlament nakonec legislativní změně vyjádřil souhlas, normu podepsal v únoru 2013 i tehdejší prezident Václav Klaus. Platí od března 2013. Konopí však ani v lednu 2014 pacienti v lékárnách neseženou.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.