VZP přispěje Ostravě na <span>přístroj, který léčí rakovinu</span>

Domácí
5. 8. 2010 12:09
Nový přístroj CyberKnife dokáže ozařovat s velkou přesností.
Nový přístroj CyberKnife dokáže ozařovat s velkou přesností.
Nový přístroj CyberKnife dokáže ozařovat s velkou přesností.Všeobecná zdravotní pojišťovna se předběžně zavázala uhradit ostravské nemocnici ve druhém pololetí 19 milionů korun na léčení pacientů s rakovinou na unikátním kybernetickém noži. Podle mluvčího pojišťovny Jiřího Roda bude jednat během dne. VZP se podle něj bude snažit vyřešit situaci co nejrychleji, ale přesný termín nezáleží jen na ní.

Kybernetický nůž ozařuje až s třicetkrát větší přesností než jiné lineární urychlovače, doba léčení se tak výrazně zkrátí. Přístroj průběžně kontroluje pozici nádoru i pacienta, takže nepoškodí okolní zdravou tkáň.

ČTĚTE TAKÉ: Na provoz ozařovače CyberKnife zatím nejsou peníze

Ostravská fakultní nemocnice nemá smlouvu na léčení na superpřístroji CyberKnife s žádnou zdravotní pojišťovnou. Zařízení koupila za 200 milionů korun. Jednání s pojišťovnami o úhradě se zkomplikovalo tím, že výkon nebyl v seznamu zdravotních výkonů s bodovými hodnotami.

Nemocnice tento týden varovala, že pokud nedostane od českých zdravotních pojišťoven zaplaceno za léčení tolik, aby to pokrylo její náklady, české pacienty léčit za peníze českých pojišťoven nebude. Budou si je moci dovolit jen cizinci, kterým ozařování zaplatí jejich pojišťovna, nebo movití Češi, kteří si je zaplatí sami.

VZP chce s ostravskou nemocnicí uzavřít dohodu.Určení celkové částky pro nemocnici je podle Roda věcí dalších jednání. Nákladnost a pracnost léčby lze podle něj zatím těžko odhadovat. Počet pacientů není stanoven a ani podle mluvčího nemůže být. Někteří pacienti budou léčeni v jednom "sezení", někteří jich budou potřebovat i pět. Výdaje na jednoho pacienta se tedy budou lišit.

Podle mluvčího ostravské nemocnice Tomáše Oborného podmínila při dřívějších jednáních Všeobecná zdravotní pojišťovna úhradu určitým počtem pacientů. Byl nižší, než kolik jich chtěla nemocnice léčit. Tím pádem byla podle mluvčího i platba na jednoho pacienta "směšně nízká". Nemocnice je podle něj schopna léčit na přístroji až 600 pacientů ročně.

Rod doplnil, že pokud si nemocnice opatřují nové přístroje, předem projednají s pojišťovnami, zda léčbu budou hradit. Úhrada takové péče musí být projednána v komisi na ministerstvu zdravotnictví, vyjde ve vyhlášce a na základě vyhlášky pak pojišťovny platí. "V tomto případě úhrada projednána byla, VZP s ní souhlasila, zaměstnanecké zdravotní pojišťovny se hlasování zdržely. Ve vyhlášce úhrada zatím není, přesto je VZP připravena léčbu hradit," dodal Rod.

PSALI JSME: Rath: Vládní škrty ohrozí nemocnice i školy

Situace je podle něj jednodušší, pokud si nemocnice opatří nový přístroj, u kterého už úhrada v seznamu výkonů je obsažena. Pak nemocnice jedná jen s pojišťovnami, zda léčení uhradí za jednotlivý výkon, v balíku výkonů tzv. DRG, což je platba za určitou diagnózu, či jiným způsobem.

 Přístroj CyberKnife:


Ostravský CyberKnife je součástí komplexního onkologického centra, jehož celková rekonstrukce si od listopadu 2008 vyžádala přes 600 milionů korun, třetina byla za přístroj.

Ostrava je třináctým evropským pracovištěm s tímto zařízením. Na světě je jich v provozu zhruba 160, většina v USA.

Zdroj: ČTK


Foto: www.profimedia.cz, Robert Zlatohlávek
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ