Zdržují arbitráž, obvinil Šnajdr firmu Diag Human
30.03.2010 20:20 Původní zpráva
Za rezignací švýcarského rozhodce Damiana Della Ca, který už se nechce účastnit sporu mezi českým státem a společností Diag Human, není nic jiného, než snaha zmařit konečné rozhodnutí. Alespoň podle názoru ministerstva zdravotnictví, který tlumočil první náměstek Marek Šnajdr.
"Právní pozice společnosti Diag Human je velmi slabá, dokonce bych řekl ‚v křeči‘. A z toho vyplývají i právní kroky, které v této chvíli volí," řekl Šnajdr. Zároveň je podle něj "navýsost jasné, že pravým cílem tohoto kroku byla snaha zmařit a oddálit jednání rozhodčího senátu". Pokud by se rozhodci dnes sešli, tříčlenný senát by podle Šnajdra během dlouho plánovaného jednání pravděpodobně rozhodl.
PSALI JSME: Jeden z arbitrů ve sporu státu a Diag Human odstoupil
Společnost Diag Human okamžitě zareagovala protiútokem. "Náměstek ministryně mimoděk potvrdil dosud jen zjevné podezření z nezákonné kooperace státu a jím prosazených rozhodců," poslal reakci na ministerská tvrzení on-line deníku TÝDEN.CZ právník společnosti Jan Kalvoda. Marek Šnajdr podle něj nemohl "dlouho dopředu" vědět, kdy je nařízeno jednání, ani že "pravděpodobně" padne verdikt. "Rozhodci jsou ze zákona na stranách nezávislí a jakýkoliv kontakt se stranami musí být zaznamenán," upozorňuje Kalvoda.
O co jde v kauze Diag Human |
Společnost Diag Human vede s Českem arbitráž kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou a domáhá se mnohamiliardového odškodného. Česko se totiž nejprve v roce 1992 rozhodlo obchodovat s krví právě prostřednictvím společnosti Diag Human, později ale vláda od smlouvy s firmou odstoupila. Ukončení spolupráce s Diag Human tehdy zdůvodnil ministr zdravotnictví Martin Bojar tím, že je právní nástupkyní firmy Conneco, která "načerno" obchoduje s krevní plazmou. |
Švýcar Damian Della Ca je jeden z trojice rozhodců, kteří mají posoudit, nakolik společnosti přísluší odškodnění od českého státu za zmařený obchod s krevní plazmou. Ze senátu odstoupil dnes brzy ráno. Svou rezignaci zdůvodnil mimo jiné tím, že má hluboké pochybnosti o nezaujatosti kolegy Milana Kindla. Vadí mu také některé okolnosti arbitráže, které prý pokládá za "nestandardní". Do komise Švýcara původně nominovala právě firma Diag Human. Nyní má společnost přesně třicet dnů na to, aby vybrala arbitra nového.
Zbývajícími členy senátu stále zůstávají někdejší proděkan plzeňských práv Milan Kindl a pražský zastupitel a šéf Hospodářské komory Petr Kužel. To se podle Marka Šnajdra měnit nebude. "Žádný z účastníků rozhodčího řízení ani odvolávat rozhodce nemůže. Není to možné ani právně, ani technicky," doplnil Tomáš Sokol, právní zástupce ministerstva.
Jaké další kroky podnikne, ale Marek Šnajdr neupřesnil. "Všechny však budou rozhodné a budou směřovat k tomu, aby čeští daňoví poplatníci nezaplatili ani korunu," řekl.
Společnost Diag Human v pondělí navrhla české vládě, aby se současné přezkumné rozhodčí řízení po letech zastavilo a aby se obě strany pokusily respektovat původní nález z roku 2008. Ten určil, že má Česko firmě zaplatit přes osm miliard korun a úroky. Obě strany sporu se ale tehdy odvolaly. Česko nárok firmy odmítlo, společnost naopak požadovala víc peněz. Podle ministerstva zdravotnictví to mělo být až čtrnáct miliard korun.
ČTĚTE TAKÉ: Diag Human útočí, chce vyškrtnout rozhodce Kužela
Odměna za kauzu Diag Human? Desítky milionů
O odškodnění pak začal rozhodovat tříčlenný rozhodčí senát. Jeho členy byli Milan Kindl, Damian Della Ca a Petr Kužel. Kužela jmenovaly předsedou rozhodčího senátu soudy. Údajně to bylo proto, že se strany nedokázaly na třetím kandidátovi shodnout samy.
Firma Diag Human ovšem napadla Kuželovo jmenování u Nejvyššího soudu, který si od Kužela kvůli posouzení věci vyžádal celý rozhodčí spis. Kužel spis neposlal soudu, ale rozhodci Kindlovi. Podle právního zástupce společnosti Jana Kalvody tak Kužel bojkotuje přezkoumání svého jmenování. Kužel dal už dříve najevo, že se proti tvrzením firmy nehodlá veřejně bránit.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.