Zlaté časy Všeobecné zdravotní pojišťovny skončí. Ministerstvo zdravotnictví připravuje nová pravidla, která vezmou VZP řadu pravomocí. A také privilegií. Pokud nebude pojišťovna dobře hospodařit, jednoduše zkrachuje. Stát už do ní nebude "pumpovat" žádné své peníze.
Doposud měla Všeobecná zdravotní pojišťovna výsosné postavení. Řídila se vlastním zákonem, který počítal s celou řadou záchranných opatření. Třeba s tím, že pokud se dostane pojišťovna do platební neschopnosti, pomůže jí stát. Zaplatí až polovinu chybějících peněz na zdravotní péči. O injekci rozhoduje vláda na návrh ministra zdravotnictví po dohodě s ministrem financí.
Do budoucna o tuto výhodu přijde. Podle nového zákona o pojišťovnách, který připravuje ministerstvo zdravotnictví, se stane "obyčejnou" řadovou pojišťovnou. "Chceme, aby se všechny pojišťovny řídily jedním společným zákonem. Ten nově určí stejná pravidla pro všechny. VZP už nebude pojišťovnou se státní garancí a zvláštním režimem," říká poradce ministra zdravotnictví Pavel Vepřek, který má tvorbu zákona na starosti.
Hůř než ostatní
Pokud bude mít pojišťovna problémy, bez ohledu na velikost jednoduše padne. Sloučí se pravděpodobně s některým z konkurentů. "Za jakých podmínek se fúze uskuteční, o tom je předčasné hovořit. Bude to ale ve chvíli, kdy už nebude schopen management pojišťovny zvládat fungování pojišťovny," plánuje Vepřek. A naznačuje, že do budoucna by mohly v Česku zůstat maximálně čtyři pojišťovny.
Osud "té neúspěšné pojišťovny" se podle něj nemusí vyhnout ani VZP, která podle posledních čísel hospodaří daleko hůře než zaměstanecké pojišťovny. VZP už minulý měsíc otevřeně přiznala, že je na nule. Podle mluvčího Jiřího Roda už má jen tolik peněz, kolik právě vybere - rezerva nestačí ani na dva dny. Chystá proto velké propouštění, připravuje i prodeje některých krajských sídel.
"Už dlouhodobě platí, že produktivita práce zaměstnaneckých pojišťoven je oproti VZP o patnáct procent efektivnější," hodnotí hospodaření privilegovaného konkurenta šéf pojišťovny Metal – Aliance Vladimír Kothera.
Krach VZP? Je to možné
"Krach Všeobecné zdravotní pojišťovny? V tuto chvíli přímo ne, ale v horizontu několika let to možné je," připouští člen správní rady VZP Jiří Rusnok a pokračuje: "Pokud se nepodaří nastavit jiné fungování pojišťovny a rozběhnout některé programy, které mají přinášet úspory, nemá to smysl. Nevidím důvod, proč by měla být nějaká pojišťovna uměle držena při životě."
Stejné podmínky pro všechny jsou podle něj rozumný nápad. Ovšem jen za jedné podmínky: "V zákoně musí být ošetřeno, že o pojištěnce padlé pojišťovny bude dál postaráno jinde," podotýká Rusnok.
Naopak šéf zdravotního výboru a další člen správní rady Boris Šťastný protestuje: "Pro takový návrh zákona nikdy ruku nezvednu," říká. Dovede si prý představit, že si budou pojišťovny časem rovny, vždy tu ale podle něj musí existovat "záchranný kruh" a "záchytná pojišťovna". "Pokud by to tak nebylo, pacienti zkrachovalých pojišťoven zůstanou viset někde ve vzduchu," říká.
Argument ministerstva zdravotnictví, že se může VZP sloučit s úspěšnějším konkurentem, prý nebere. "Nedovedu si představit, že by se měla někdy VZP slučovat s někým jako minoritní partner," odmítá úvahu.
Nový zákon o zdravotních pojišťovnách chce ministerstvo zdravotnictví předložit vládě do konce roku. Norma kromě jiného počítá s tím, že nad pojišťovnami bude bdít nový Úřad pro dohled nad zdravotními pojišťovnami. Ten bude přerozdělovat peníze a kontrolovat chod pojišťoven.
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) je největší tuzemskou zdravotní pojišťovnou. Je zřizována státem. Řídí se speciálním zákonem platným od roku 1992. Podle tohoto zákona vede VZP i registr pojištěnců veřejného zdravotního pojištění. U VZP je pojištěno zhruba 60 procent obyvatel, tedy asi 6,5 milionu lidí. Ostatní zdravotní pojišťovny se řídí jiným zákonem. Tyto pojišťovny lze zrušit. A to buď dohodou a sloučením s VZP (či jinou zaměstnaneckou pojišťovnou) nebo likvidací (pojištěnce převezme VZP). Ministerstvo zdravotnictví nyní připravuje zákon společný pro všechny pojišťovny. |