Už když před čtyřmi lety pronikli do krajského zastupitelstva na jižní Moravě, psalo se o nich jako o nové naději tuzemské politické scény. A zelení potvrdili svůj potenciál i v parlamentních volbách. Pod vedením Martina Bursíka poprvé proklouzli do sněmovny a s ODS a lidovci utvořili vládní koalici. Nyní však u voličů v krajích vybouchli.
O přízeň lidí se v Olomouckém kraji ucházelo hned patnáct politických seskupení. Program Strany zelených však Hanáky evidentně nenadchnul. Ze 522 tisíců voličů jich odevzdalo Bursíkovcům hlas jen něco málo přes pět tisíc. Tedy zhruba každý stý člověk, který měl právo volit.
Se ziskem 2,73 procenta skončili v polovině celkového pořadí. Menší podporu si připsali pouze republikáni, Cibulkův Pravý blok či stoupenci monarchistické Koruny České. Zelené naopak přeskočili hnutí Šance pro náš kraj či Nezávislí starostové pro kraj.
TAKÉ ČTĚTE: Oranžová mise splněna. ČSSD může vládnout s komunisty
"Je to katastrofa. Takhle drtivou porážku nečekal nikdo ze straníků. Selhali především vyjednávači, kteří měli za úkol zabránit tomu, aby se v jednotlivých regionech tříštila podpora pro naše kandidáty," popsal pro on-line deník TÝDEN.CZ Matěj Stropnický, nedávno odvolaný člen republikové rady zelených.
Stropnický navíc naznačuje, že nejmenší vládní partaj by z výsledků měla vyvodit důsledky. "Volební neúspěchy se opakují. Je potřeba říci, že nynější výsledek není nulový, ale záporný, protože ztrácíme dva mandáty. Nechci ale vinit obnovené vedení, spíše bychom měli přehodnotit náš pobyt ve vládní koalici," myslí si.
TAKÉ ČTĚTE: Kocáb: Strany se měly domluvit na kandidátech
Kometa české politiky zažila pořádně studenou sprchu. Zklamání z voličské (ne)podpory neskrývá ani šéf zelených Martin Bursík. "Těm volbám se podařilo dát punc, že jde o referendum, kde se rozhoduje mezi levicí a pravicí. A to je vždycky riziko pro menší strany," míní Bursík.
Foto: Petra Mášová