Osobní názor
Zeman: Do kvót ať zahrnou i Ukrajince, jsou pracovití
17.09.2015 21:35 Aktualizováno 17.09. 14:20
Mezi uprchlíky, kteří mají být rozmístěni v Evropě na základě dobrovolnosti, by měli být započítáni rovněž uprchlíci z Ukrajiny. Novinářům to na tiskové konferenci v Baku řekl prezident Miloš Zeman. Poznamenal přitom, že to je jeho osobní názor, který nekonzultoval s vládou. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) i tato slova hrají do noty debatě o kvótách, která příliv uprchlíků nevyřeší a na kterou nechce Česko přistoupit.
Výrok ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD), že je Česko schopno i s pomocí firem přijmout 7 až 15 tisíc uprchlíků, komentoval prezident slovy ministra vnitra a Dienstbierova stranického kolegy Milana Chovance. Ten ve středu k výzvě k solidaritě uvedl, že nevěděl, že Dienstbier má tak velký byt. "Myslím, že tento bonmot je hoden ocenění," řekl Zeman. Zaorálek k Dienstbierovu výroku zopakoval, že čísla proud nezastaví.
Česká vláda kvóty na přerozdělení uprchlíků odmítá, volá například po důsledné ostraze vnější schengenské hranice. Podle šéfů vládních stran je debata o počtech uprchlíků druhotná.
"Zastávám shodně s českou vládou názor, že uprchlíky je třeba umisťovat na základě dobrovolnosti, a můj samostatný názor, který jsem s vládou ještě nekonzultoval, je, že do dobrovolných kvót, když to tak nazveme, by měli být zahrnuti i Ukrajinci, protože i Ukrajinci jsou uprchlíci, svým způsobem uprchlíci nám blízcí, ať už původem, nebo svou pracovitostí," řekl Zeman před odletem z návštěvy Ázerbájdžánu.
"Kdybychom na to přistoupili, tak to znamená, že se počítáme a sčítáme a děláme čísla. A ta čísla nás teď nezachrání," reagoval na myšlenku Zaorálek (ČSSD). Z Ukrajiny podle něj pochází většina žadatelů o azyl v Česku. "My tím argumentujeme, tím, že jsme zemí, na kterou se obracejí Ukrajinci jako na útočiště, protože tady mají své rodiny, stejně jako se Syřané obracejí do Německa, protože tam mají své rodiny. Jde o to, abychom se shodli na způsobu, jak to budeme zvládat, ať bude ta vlna uprchlíků přicházet odkudkoli. Debatu o číslech nepokládáme za produktivní," konstatoval šéf české diplomacie s tím, že je třeba nalézt evropskou odpověď, protože žádný stát samostatně příliv uprchlíků nezvládne.
Prezident zopakoval svůj názor, že uprchlíky nelze v Česku držet násilím. "Když chtějí do Německa, případně do Švédska, ale především do Německa, tak do toho Německa v rámci schengenského prostoru stejně půjdou," poznamenal.
Zeman se vyjádřil i k otázce budoucnosti českých velvyslankyň na Slovensku Livie Klausové a v Sýrii Evy Filipi. Ty by měly podle ministerstva zahraničních věcí v souvislosti se služebním zákonem ve svých funkcích skončit do konce roku, a to kvůli svému věku, to je nad 70 let. Zeman již v minulosti řekl, že s tímto ustanovením služebního zákona nesouhlasí.
Ministerstvo zahraničí podle Hospodářských novin počítá s jejich koncem, přijdou tak o plat a kancelář. Zůstane jim ale pověřovací listina od Zemana, svou funkci tak teoreticky budou moct vykonávat i nadále. "Pouze budu citovat znění ústavy, která říká: 'prezident jmenuje a odvolává velvyslance'. Tato pravomoc je svěřena výlučně prezidentovi republiky a nikomu jinému," naznačil dnes Zeman svůj další postup.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.