Hlava Česka
Zeman kritizoval pokusy o zasahování do vnitřních věcí zemí V4
12.10.2018 12:35
Pokusy o zasahování do vnitřních záležitostí zemí visegrádské čtyřky (V4) jsou podle prezidenta Miloše Zemana zbytečné a vedou k odcizení vůči ostatním státům EU. Zeman to řekl po jednání se svými kolegy ze Slovenska, Maďarska a Polska ve Vysokých Tatrách.
Zeman tak nepřímo reagoval na zářijové doporučení Evropského parlamentu, aby členské země EU zahájily proti Budapešti řízení kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot.
"Setkání (visegrádských prezidentů) potvrdilo kromě jiného soudržnost visegrádské skupiny, máme-li v rámci Evropské unie cokoli prosadit. Dohromady jsme silní. Izolovaně toho moc prosadit nedokážeme," řekl Zeman.
Díky soudržnému postoji V4 se podle českého prezidenta podařilo eliminovat otázku migračních kvót, tedy přerozdělování migrantů mezi členské státy EU na základě povinných kvót.
Postoj zemí V4 při migraci obhajoval před novináři maďarský prezident János Áder a jeho polský kolega Andrzej Duda.
"Musíme chránit vnější hranici EU. Země původu migrantů musejí dostat prostředky, aby se mohly ekonomicky rozvíjet, což by migraci mohlo zpomalit," řekl Áder. Polský prezident Duda doplnil, že země V4 měly pravdu, když prosazovaly myšlenku poskytování pomoci migrantům v zemích jejich původu.
Duda také kritizoval rozšíření plynovodu Nord Stream, který přivádí zemní plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa. Tato tranzitní trasa tak obejde Ukrajinu.
"Nord Stream 2 je škodlivý projekt pro EU. Ohrožuje energetickou bezpečnost naší části Evropy a vede k dominanci jednoho dodavatele. To není v zájmu EU," řekl Duda. Proti rozšíření zmiňovaného plynovodu v minulosti vystupovalo také Slovensko, které se obává poklesu tranzitu ruského plynu přes jeho území dále do západní Evropy.
Kromě evropských otázek prezidenti na summitu hovořili také o technologickém pokroku nebo o pomoci sociálně slabým skupinám obyvatel. Zeman se v této souvislosti vyslovil pro vyšší minimální mzdu s cílem motivovat lidi k práci a také pro redukci sociálních dávek, aby nevznikla "početná skupina (těch), kteří dávají přednost žití ze sociálních dávek před prací".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.