Zprávy z Hradu
Zeman úřaduje: podpora Kurdům a šance pro služební zákon
18.08.2014 12:40 Aktualizováno 18.08. 16:53
Prezident Miloš Zeman plně podporuje chystanou českou pomoc iráckým Kurdům, kterým chce vláda dodat vojenský materiál pro boj proti islámským radikálům z hnutí Islámský stát. Zeman také vzkázal, že vetem nezablokuje služební zákon, pokud jeho součástí nebudou političtí náměstci, s nimiž zatím dohoda vlády s částí opozice počítá. Podle prezidenta není zřejmé, jakou by tito náměstkové měli náplň práce.
Ministerstvo zahraničí minulý týden oznámilo, že Česká republika chystá dodávku vojenského materiálu "iráckým demokratickým silám". Podle ministerstva by mohlo jít o munici nebo lehké ruční zbraně, které by mohly do Iráku zamířit na konci srpna. Diplomacie nyní rozhoduje, zda půjde o přímou mezivládní pomoc, kterou by musela schválit česká vláda, nebo o standardní obchodní kontrakt, jenž by vyžadoval licenci ministerstva průmyslu a obchodu.
"Pan prezident plně podporuje pomoc České republiky Kurdistánu, která byla deklarována," uvedl k tomu hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman by také chtěl, aby se boji proti mezinárodnímu terorismu věnoval i nadcházející summit Severoatlantické aliance, který se sejde na začátku září ve Walesu.
Se Zemanovým názorem souhlasí i šéf jeho zahraničního odboru Hynek Kmoníček, který už je s kurdskou stranou delší čas v kontaktu. "Počítám, že tam budeme dodávat nějakou vojenskou technologii. V posledních čtyřech až pěti letech byl Kurdistán částí Iráku, se kterou nebyly finanční problémy, a (Kurdové) vždycky platili," řekl.
Připustil přitom, že zahraniční vyzbrojování Kurdů může podpořit jejich touhy po vytvoření vlastního státu, které by mohly na Blízkém východě vyvolat další napětí. "Nebezpečné to bude, ale přiznejme si, že každý z nás na Západě se raději bude bavit s demokraticky voleným představitelem Kurdistánu o jejich národnostních aspiracích, než aby se bavil s doktorem Bagdádím," zmínil Kmoníček vůdce islamistů abú Bakra Bagdádího.
Česko má podle Kmoníčka v iráckém Kurdistánu i ekonomické zájmy - české firmy tam působí v železniční dopravě, v čištění odpadních vod nebo v zemědělství - a chystá se povýšit zastupitelský úřad v Irbílu na generální konzulát. Termín ale podle něj ještě není znám.
O zbrojní pomoc požádal mezinárodní společenství Masúd Barzání, prezident iráckého Kurdistánu, který čelí ofenzivě islamistů. Spojené státy a Francie už oznámily, že Kurdům zbraně dodaly, totéž zvažují i Británie a Německo.
Vyhrocená situace v Iráku se pravděpodobně dostane i na program jednání summitu NATO, který se ve Walesu uskuteční od 4. do 5. září. Českou delegaci na něm povede Zeman. "Pan prezident se domnívá, že summit NATO by neměl opomenout otázku boje proti mezinárodnímu terorismu, který se stal o to aktuálnějším, oč důležitější jsou operace islámských fundamentalistů v Iráku," poznamenal k tomu Ovčáček.
Zákon ano, budižkničemu ne
Hlava státu se vyjádřila také k diskutovanému služebnímu zákonu. "Já v tuto chvíli mohu zaručit, že pan prezident nebude vetovat služební zákon, pokud bude přijat pozměňovací návrh vylučující existenci politických náměstků," řekl novinářům na pravidelné tiskové konferenci Ovčáček. Nikdo z vládních představitelů podle něj zatím nedokázal odpovědět na otázku, jaká bude náplň práce těchto náměstků.
Jestli naopak Zeman zákon, který má být účinný od 1. ledna příštího roku, vetuje, pokud političtí náměstci zůstanou jeho součástí, Ovčáček neuvedl. Připomněl jen dřívější stanovisko prezidenta, který veto v takovém případě označil za velmi pravděpodobné. Zeman plánuje se kvůli zákonu sejít s premiérem Sobotkou a ministry jeho vlády.
S názorem prezidenta na politické náměstky vyjádřily minulý týden souhlas opoziční ODS a TOP 09, ale současnou dohodu s koalicí měnit nechtějí. Také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se nechal slyšet, že dohoda na služebním zákonu se kvůli kritickému názoru prezidenta rušit nebude. Další vyjednávání by totiž podle něj odložilo přijetí zákona a zpozdilo čerpání peněz z evropských fondů.
Cukrovka se lepší
Ovčáček informoval také o prezidentově zdravotním stavu, na nějž dohlíží lékařské konzilium. Prezidentova mírná cukrovka se podle mluvčího zlepšila. Jediným problémem, který přetrvává, je podle něj onemocnění nervů v nohou. "Ale i zde došlo k zastavení progrese," dodal mluvčí.
Zeman má dlouhodobě horší citlivost v nohou, což zřejmě souvisí právě s lehkou cukrovkou. Prezident se loni na podzim při nočním pádu zranil a způsobil si bolestivý krevní výron v koleně. Několik týdnů se pak pohyboval pouze na invalidním vozíku.
Zdá se, že se vyplácí dodržování rad lékařů, kteří Zemanovi doporučili omezit alkohol a cigarety.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.