"Země se snaží využít humanitární pomoc pro politické účely!"

Domácí
3. 11. 2017 19:01
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Moderní konflikty rozvracejí zažité principy poskytování humanitární pomoci, zaznělo v úvodním panelu čtvrtého ročníku Humanitárního kongresu, který dnes začal v Praze. Řečníci upozornili na to, že nestátní aktéři často neuznávají neutralitu a nezávislost humanitární pomoci, což vede k tomu, že humanitární pracovníci jsou v mnohem větším nebezpečí než dřív. Na druhé straně se humanitární pomoc pro některé státy stává nástrojem, jak posilovat svůj mocenský vliv.

"Standardy mezinárodního humanitárnho práva vznikaly před 150 lety, kdy mezi sebou válčily státy," podotkl Cees Witterbrood, který vedl úřad Evropské komise pro humanitární pomoc. "Takové konflikty tu dnes nemáme, války vedou nestátní aktéři, kteří neuznávají mezinárodní humanitární právo, neuznávají ani mezinárodní právo," poukázal na jeden z problémů posledních let.

Michaël Neuman z nevládní organizace Lékaři bez hranic (MSF) připomněl, že ačkoliv poskytování pomoci se řídí zásadami neutrality a nezávislosti, díky kterým by humanitární pracovníci měli být chráněni, objevují se cílené útoky na nemocnice MSF i jiné organizace.

Kromě měnícího se charakteru konfliktů ovlivňují humanitární práci některé další trendy, upozornil Witterbood. "Některé země se pokoušejí využit humanitární pomoc pro politické účely. Stále více se také zapojuje soukromý sektor," uvedl. V obou případech je podle něj na místě přemýšlet nad tím, zda se humanitární pomoc má řídit výhradně její potřebou, nebo i etickými principy.

Úvodní panel se zaměřoval na ústřední téma letošního ročníku Humanitárního kongresu "Nové trendy, noví hráči a stará etika". V sobotu na něj navážou další tematické diskuse zaměřené například na ochranu civilistů ve válečných zónách, poskytování pomoci v případě přírodních katastrof, měnící se pozici nevládních organizací nebo roli médií a sociálních sítí.

Humanitární kongres pořádají organizace Člověk v tísni a Lékaři bez hranic ve spolupráci s Cyrilometodějskou teologickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci a Fakultou sociálních věd Univerzity Karlovy. Zapojenými organizacemi jsou ADRA, CARE Česká republika, FoRS a Charita Česká republika.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Suvra Kanti Das

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ