Výsledky policejních expertiz potvrdily, že v zápalné lahvi při útoku na dům Romů v ostravské kolonii Bedřiška byl diethylether, což je vysoce hořlavé rozpouštědlo používané například v laboratořích.
Dosud neznámý útočník zápalnou lahev do domu romské rodiny vhodil 14. března. Lahev se však nerozbila a její obsah nezačal hořet. Podle policie hořící knot uhasila dívka, která v pokoji spala.
PSALI JSME: Molotovův koktejl jsem uhasila, jinak dům shořel
"Už dříve jsme vyloučili, že by v lahvi byl benzin či jeho směsi. Specialisté, kteří obsah lahve analyzovali, nyní potvrdili, že se v ní nacházel diethylether," řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.
Diethylether (též ether, éter nebo ethoxyethan) je běžným laboratorním rozpouštědlem. Za normálních podmínek jde o čirou, bezbarvou a extrémně hořlavou kapalinu s nízkým bodem varu a charakteristickou nasládlou vůní.
Žhář či žháři na domek v kolonii zaútočili v noci na neděli 14. března. Zápalnou láhev prohodili oknem do dětského pokoje, kde spala třináctiletá dívka. Láhev se nerozbila, a chemikálie tak nezačala hořet. Od knotu se jen vznítil kousek koberce.
Útok na romskou rodinu v ostravské kolonii Bedřiška policisté vyšetřují jako vraždu ve stadiu pokusu. Právní kvalifikace zločinu byla zpřísněna, původně se útok vyšetřoval jako obecné ohrožení. Zatímco za obecné ohrožení hrozí trest v rozmezí od tří do osmi let, za pokus vraždy v odstavci, v němž je nyní trestný čin kvalifikován, je to 15 až 20 let nebo výjimečný trest.
ČTĚTE TAKÉ: Žhářství ve Vítkově a Bedřišce nejsou ojedinělá
Policisté stále pracují s několika variantami motivu útoku: mohl souviset s podnikáním poškozených či mezilidskými vztahy. Ve hře je stále i rasový útok nebo náhodný trestný čin.
Foto: Milan Terkelt, ČTK