Incidenty z Vítkova a ostravské osady Bedřiška nejsou za poslední rok jedinými případy žhářských útoků proti romskému obyvatelstvu. Zápalné láhve hodili neznámí útočníci například do domů ve Zdibech u Prahy, v Mikulově a ve středočeském Hřebci. Názory na to, zda násilí proti romskému etniku stoupá, se však rozcházejí.
Podle odhadu politologa Zdeňka Zbořila počet útoků na Romy nestoupá, jen se jim dnes věnuje více pozornosti. "Dříve se to považovalo za sousedské spory, dokonce k nim docházelo i mezi samotnými Romy a vymahači dluhů. Ti nebyli souzení jako extremisti, lichváři jsou totiž často také romského etnika. Teď jsme si ale všimli, že útoky mají i rasistický podtext, takže se to častěji rozlišuje," všímá si politolog, "Co se týká konkrétních statistik, tak to se obraťte na policii."
ČTĚTE TAKÉ: Romové: Vinu za Bedřišku nese i senátorka Janáčková
Na dům Romů na Ostravsku zaútočili zápalnou lahví
Policie si však statistiku trestných činů z hlediska etnické příslušnosti oběti nesmí od devadesátých let vést. Otázku, zda stoupá počet útoků na romské obyvatelstvo, proto není schopná zodpovědět. "Trestné činy evidujeme podle skutkových podstat, jinak ne," uvedla tisková mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká. "Od začátku loňského roku do současnosti jsme zaznamenali tři žhářské útoky včetně toho v osadě Bedřiška. Myslím, že šlo o útoky na Romy."
Informace Sdružení Dženo, které obdrželo z různých regionálních romských organizací, naznačují, že projevů násilí na Romech je stále více. "Počet útoků stoupá, i když ne vždy jde o tak výrazné projevy násilí, jako je žhářství. Situace zkrátka není dobrá," tvrdí finanční manažer sdružení Jiří Sdružina.
Brněnský politolog Miroslav Mareš, který se specializuje na projevy extremismu, připomíná, že spousta útoků na Romy zůstává neobjasněných. Přitom právě jejich objasnění a potrestání viníků má podle Mareše odstrašující účinek. "Jestliže ale vznikne domněnka, že žhářské útoky zaručují anonymitu, že se policii nedaří vypátrat pachatele, tak to může některé lidi přilákat," upozorňuje politolog.
Pokud však pachatel bydlí v blízkosti romské komunity, pak je podle Mareše pravděpodobné, že by se k násilí uchýlil bez ohledu na pozornost, kterou podobné případy vzbuzují. "Nedá se říct, že počet projevů násilí stoupá, ale nezastavuje se," myslí si Mareš.
PSALI JSME: Extremisté se zajímali o Romy z Bedřišky. Šetří to policie
Podle psycholožky Tamary Cenkové je sice dobře, že média o případech násilí na Romech informují, na druhou stranu ale může přílišná publicita radikály v jejich násilných činech podpořit. "Když se podíváme do dějin, a je jedno, vzpomeneme-li 11. září nebo půjdeme ještě dále, třeba k fašismu, tak všechny radiální skupiny se sice vždy potlačovaly, ale přesto bujely a bují dál.Čím víc jednotlivé případy medializujeme, tak je to spíš horší než lepší. Měli bychom o tom vědět, samozřejmě, ale všeho s mírou," varuje psycholožka. Jedno je ale podle ní jisté - lidé bojující proti určitým skupinám obyvatelstva, jsou "všichni psychopati a asociálové".
Foto: ČTK, Robert Sedmík