Zlín musí zaplatit rekordní pokutu
31.08.2007 10:20 Aktualizováno 31.08. 12:42
Pokutu tři miliony korun musí zaplatit zlínská radnice. Tu jí na jaře vyměřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Město neuspělo s odvoláním, předseda úřadu Martin Pecina potvrdil původní verdikt. Sankce je nejvyšší v oblasti veřejných zakázek v historii ÚOHS. Město ji dostalo za balík 13 chybných zakázek v hodnotě 420 milionů korun, podle úřadu porušovalo zákon dlouhodobě a úmyslně.
K TÉMATU: Armáda dostala pokutu kvůli vybavení pro vojáky
Rozhodnutí úřadu je pravomocné. Zlín nyní může podat žalobu k brněnskému krajskému soudu. Ta ale nemá pro zaplacení pokuty odkladný účinek. "Informaci jsme zatím nezískali oficiální cestou, ale dozvěděli jsme se ji pouze prostřednictvím médií. Pokud je to pravda, tak město využije svého práva a podá žalobu k brněnskému krajskému soudu," řekla
mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková.
Antimonopolní úřad většinou obcím a městům uděluje pokuty v řádu desítek tisíc. Připadá mu zbytečné, aby obce dávaly peníze do státní poklady a odsud k nim v podstatě směřovaly zpátky. V případě zlínské radnice mu ale došla trpělivost. "Postoj bývalého starosty byl ojedinělý. Říkal nám: 'jistě, že jsme to udělali schválně, když vy dáváte tak nízké pokuty'," uvedl Pecina.
Zlín přitom patří mezi nejčastěji pokutovaná města. Od úřadu dostal ještě před třímilionovou sankcí pokuty v souhrnné výši 665.000 korun. Právě kvůli častým správním řízením se ÚOHS rozhodl provést na magistrátu kontrolu tendrů za tři roky. Chyby našel v naprosté většině z nich. Kdyby město postupovalo podle zákona, mohly některé zakázky vyjít levněji, míní Pecina.
Největší z výběrových řízení se týkala rekonstrukce školy, stavby domu s pečovatelskou službou a výstavby zoo Lešná. Město vybíralo firmy v několika případech losováním, nepřizvalo k tomu notáře. Tvrdilo, že ani jeho přítomnost nezaručuje regulérnost soutěže.
Největší z výběrových řízení se týkala rekonstrukce školy, stavby domu s pečovatelskou službou a výstavby zoo Lešná. Město vybíralo firmy v několika případech losováním, nepřizvalo k tomu notáře. Tvrdilo, že ani jeho přítomnost nezaručuje regulérnost soutěže. "Průběh losování byl naprosto nepředstavitelný, tři zaměstnanci úřadu se zavřeli do místnosti, vybrali ty firmy, od kterých budou chtít nabídku k zakázce. Na těch třech tedy v podstatě záviselo to, zda společnosti budou z tendru vyřazeny, nebo ne," popsal Pecina.
ÚOHS teď má na stole i několik dalších podnětů od policie, zatím ale zkoumá příslušné dokumenty a nezahájil správní řízení, doplnila náměstkyně předsedy úřadu Jindřiška Koblihová. Zhruba před měsícem navíc úřad v jiné kauze zrušil pokutu 20 000 Kč, kterou městu vyměřil za chyby v tendru k regeneraci panelového sídliště Jižní svahy. Pokuta byla uložena až po zákoném termínu.
Koalici ve Zlíně tvoří ODS, ČSSD a Volba pro Zlín složená z lidovců a nestraníků. V podobném složení fungovala i před loňskými komunálními volbami. Jen primátora Tomáše Úlehlu nahradila někdejší náměstkyně primátora Irena Ondrová. Pecina zdůraznil, že současné vedení města přistupuje k námitkám úřadu odpovědněji než Úlehla.
Ilustrační foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.