Nejvyšší správní soud dnes rozhodne o osudu krajně pravicové Dělnické strany. Už podruhé se ji státní moc pokouší rozpustit, tentokrát přišla s návrhem vláda. Šance na vymazání dělníků jsou nyní o poznání větší: kabinet Jana Fischera nechal vypracovat podrobnější materiály a najal si vyhlášeného právníka Tomáše Sokola.
Nastal "Den D" pro většinu pravicových extremistů v Česku. Soud totiž bude rozhodovat o zrušení jejich Dělnické strany. Všichni dělníci se proto do Brna svolávají už půl hodiny před začátkem procesu. Chtějí si vzájemně vyjádřit podporu.
Úředníci z ministerstva vnitra tentokrát podle všeho neponechali nic náhodě a shromáždili dostatek argumentů, které poukazují mimo jiné na propojení extremistické strany s obdivovateli třetí říše, vypočítávají akce, při kterých tekla krev či se Dělnická strana navážela do národnostních menšin. Zkrátka, kdy porušovala zákony.
ČTĚTE TAKÉ: Záložní varianta Dělnické strany, podpisy na novou partaj
Expert u soudu: Dělnická strana hraje na princip vůdce
Vláda dokazuje Dělnické straně její spojení s ultrapravicí
Lidé z Dělnické strany však už vypracovali krajní plán pro případ, že soud stranu zruší. Vedení partaje buď přesune své stoupence do Dělnické strany sociální spravedlnosti, která je už registrována a vede ji matka předsedy strany Tomáše Vandase. Nebo jednoduše založí nové uskupení - Svobodnou dělnickou stranu či Stranu pro Evropu -, podpisy už jsou podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ připraveny.
Nejvyšší správní soud může stranu buď rozpustit, nebo ponechat na české politické scéně. Pokud ji rozpustí, soud podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky určí likvidátora, který nebyl členem této strany.
Vandasova strana v případě, že ji soud zruší, možná přijde o část finančních prostředků. V zákoně o politických hnutích totiž stojí: "... je-li přímá souvislost mezi důvody rozhodnutí soudu o rozpuštění strany a hnutí a nabytím nebo užitím jejich majetku, může soud v souvislosti s rozhodnutím o rozpuštění strany a hnutí rozhodnout, že majetkový zůstatek, který vyplyne z likvidace majetku této strany a hnutí, připadá do vlastnictví státu."
Další možností je, že stát znovu prohraje bitvu o rozpuštění Dělnické strany a ta bude nadále existovat.
Foto: Jan Schejbal, Karel Šanda