Barrandov Studio je letos koproducentem 7 českých filmů – včetně očekávaných novinek Vlny, Amerikánka a Konec světa
27.08.2024 16:30
Filmové studio Barrandov, jedno z nejstarších a nejprestižnějších filmových studií v Evropě, hraje v českém audiovizuálním průmyslu klíčovou roli. Přestože jsou barrandovská studia v obecném povědomí vnímána jako místo zaslíbené především zahraničním produkcím, stále zůstávají i významným podporovatelem české kinematografie. Aktuálně je v kinech divácký hit Vlny a další filmy, které společnost Barrandov Studio koprodukovala, tedy Amerikánka a Konec světa, mají premiéru v září.
"Barrandov Studio je již dlouhou dobu jedním z nejvýznamnějších komerčních partnerů české kinematografie a jsme na to patřičně hrdí. Podporovat český film a být významnými koproducenty považujeme za důležité a hodláme v tom pokračovat - a to nejrůznějšími formami. V posledních deseti letech jsme podpořili 27 filmových projektů, mezi které jsme rozdělili finanční podporu v celkové výši přes 58 milionů korun. Z toho v letošním roce koprodukujeme hned sedm českých filmů, které slibují přinést divákům pestrou škálu zážitků," říká generální ředitel společnosti Barrandov Studio Petr Tichý.
Kostýmy z bohatého fundusu Barrandov Studia si zahrály v dobovém filmu Vlny režiséra Jiřího Mádla, který ukazuje napínavé a doposud utajené příběhy novinářů Československého rozhlasu. Film na letošním MFF Karlovy Vary vyhrál diváckou soutěž a stále se těší značné pozornosti.
Letošním nejvýznamnějším koproducentským dílem Barrandov Studia je artový film Viktora Tauše Amerikánka. Filmový "příběh o holce, která přestala utíkat" bude mít premiéru 26. září. "Film Amerikánka nás zcela uchvátil, protože svůj příběh vypráví naprosto neobvyklým způsobem. Věřím, že mezi desítkami kvalitních filmů, které jsme v posledních letech podpořili, bude tento snímek obzvlášť působivý a originální," dodává Petr Tichý. Amerikánku začal režisér Viktor Tauš točit před dvěma lety. Od té doby o ní přemýšlel a připravoval se odvyprávět příběh nejen její, ale i dalších opuštěných dětí. Nejde jen o příběh holky vzdorující svému osudu, ale emotivní odyseu, která je oslavou nezdolnosti lidského ducha, transformativní síly naděje a touhy po autentickém štěstí bez potřeby ujištění o dobrém konci. Amerikánku ve filmu ztvárňují tři herečky - Klára Kitto, Julie Šoucová a Pavla Beretová. Část filmu se natáčela v ateliéru č. 8. barrandovských studií.
Ještě před Amerikánkou, 19. září, vstoupí do kin film Konec světa, jehož hlavními hrdiny jsou kluk Tonda a jeho děda, původem ruský šlechtic, amatérský malíř, člověk s noblesou, a především s pestrými a dramatickými životními osudy. Tato nesourodá dvojice společně vzdoruje složité době v roce 1968. Film natočil režisér Bohdan Sláma podle scénáře Ivana Arsenjeva, v hlavních rolích dědy a vnuka se představí Miroslav Krobot a Vojtěch Veverka. Také tento film vzniká s přičiněním Barrandov Studia.
Dalšími čtyřmi tuzemskými tituly, které Barrandov Studio letos koprodukuje, jsou: krátký film Cestovatel s Jiřím Lábusem v hlavní roli (režie Veronika Jelšíková), Tichá pošta (režie Ján Sebechlebský), Sbormistr (režie Ondřej Provazník) a Franz, velkofilm inspirovaný významnou postavou české i světové literatury, spisovatelem Franzem Kafkou (režie Agnieszka Holland).
O tom, které filmy Barrandov Studio podpoří v příštím roce, se bude rozhodovat koncem letošního roku, uzavírka žádostí o koprodukce je na konci září. "Do koprodukčních vztahů vstupujeme jak finančním vkladem, tak i věcným plněním. Rozsah se odvíjí od nabídky producenta filmu, kvality scénáře a dramaturgické přípravy, finančního zabezpečení a obsazení celého tvůrčího týmu. Finanční aspekt a propočet návratnosti nehraje jedinou rozhodující roli, protože nedílnou a podstatnou součástí rozhodování je i umělecká hodnota předkládaného filmu," upřesňuje Petr Tichý. Hlavní kritéria výběru a další potřebné informace zájemci najdou zde: Koprodukce - Barrandov Studio a.s.