Na cestě k němu domů do jihočeských Bořic jsme minulý týden skoro zapadli. Pak ale zatopil v kamnech a bylo dobře. Režisér a scenárista Bohdan Sláma žije s manželkou a syny daleko od ruchu Prahy. V ní však natočil svůj nový film Bába z ledu z prostředí otužilců.
Lezete v zimě do studené vody?
Pravidelný otužilec nejsem, ale občas do vody v zimě vlezu. Ostatně za domem máme rybník. Na Nový rok u nás byla herečka Zuzana Kronerová, rozbili jsme kladivem led a trochu se i s jejím mužem a mým nejstarším synem namočili.
Ve filmu Bába z ledu hraje Zuzana Kronerová ženu, která se vyvlékne z vlivu svých dospělých mamánkovských synů po seznámení s přítelem otužilcem. Ráchat se ve studené vodě jste ji učil vy?
Zuzana o roli stála, ale do studené vody se jí nechtělo, vytáčela se, pořád se ptala, jestli ve scénách ve vodě nemůžeme použít nějaké speciální triky (smích). Říkal jsem, že ne, že do té vody bude doopravdy lézt. Pořád se cukala, a dokonce jsme kvůli tomu začali uvažovat o jiných herečkách. V tu chvíli ale přišel zlom. Jakmile jsme se zmínili o přeobsazení, Kronerová skočila do vody a už ji z ní nikdo nedostal (smích).
A co Pavel Nový, který hraje jejího přítele?
Pavel Nový se otužuje už dlouho, i když taky není profík. Je ale slavný spíš tím, že i v mrazu chodí v kraťasech. Neustále. Má dost dlouhý nohy, tak se jimi asi chlubí. Je to dobrý člověk a statečný chlap, prošel si těžkou nemocí a byl i v kómatu. Taková zkušenost se vám vtiskne do tváře. Proto se hodil do role otužilce Bróni, který se v životě chytne druhé šance.
Oběma jste nedopřál jen otužování, ale i poměrně odvážnou sexuální scénu.
Co je na tom odvážného?
Nejsme zvyklí vídat na plátně starší ročníky při sexu.
Lidská sexualita je obecně šokující, když ji ukazujete. A přitom je to naše přirozenost. Odvážní byli herci, že do toho šli, ale věděli, že ta scéna má smysl.
Bohdan Sláma (49) Režisér a scenárista, jehož druhý film Štěstí (2005) získal sedm Českých lvů a vyhrál festival v San Sebastianu. Narodil se v Opavě, nejprve studoval na ČVUT, pak absolvoval FAMU a nějaký čas pracoval Německu. Ještě za studií asistoval Věře Chytilové na Dědictví aneb Kurvahošigutnták (1992), v roce 2001 debutoval filmem Divoké včely, následovaly snímky Venkovský učitel (2007) a Čtyři slunce (2012). Natočil také několik dílů seriálu Kancelář Blaník, působí jako vedoucí katedry režie na FAMU. S manželkou Mirkou, která pracuje jako knižní editorka, žije na statku v jižních Čechách. Mají čtyři adoptované syny. V únoru jde do kin jeho nový film Bába z ledu, který vznikl v koprodukci Česka, Slovenska a Francie, a v současnosti pracuje na novém Švejkovi. |
* Jaký je život na české vesnici?
* Jaké je učení na FAMU?
* A kdo je pro něj Švejk, o kterém právě točí nový film?
CELÝ ROZHOVOR SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.