Černá srdce: Člověk musí s Romy natáčet bez sentimentu
02.12.2009 12:30 Původní zpráva
Televizní premiéru si ve středu odbude celovečerní film Břetislava Rychlíka Černá srdce. Časosběrný dokument zaznamenává čtyři romské rodiny a jejich čtyři životy ve čtyřech zemích během čtyř ročních období pohledem čtyř lidí.
Film se natáčel od prosince 2006 do prosince 2007 ve čtyřech zemích Visegrádu. Vznikal v romské osadě na Slovensku, v tradiční venkovské romské komunitě v Maďarsku, v industriální oblasti v Polsku a v předměstské romské komunitě v Česku.
Film Moniky Rychlíkové a Břetislava Rychlíka je doplněný fotografiemi Marie Zachovalové a Jindřicha Štreita. "Je to pohled dokumentaristy a fotografa na romské rodiny. Střídají se v něm dva pohledy - mužský a ženský," vysvětluje Rychlík.
"Točili jsme ve dvou skupinách, manželka pracovala s fotografem Jindřichem Štreitem v Polsku a u nás. Já jsem natáčel s fotografkou Maruškou Zachovalovou na Slovensku a v Maďarsku," říká Rychlík. "Vzhledem k tomu, že natáčím spíše pozorováním situací a občas položím nějakou zneklidňující otázku, brali nás ti, které jsme navštívili, jako součást rodiny. Člověk musí s Romy natáčet bez sentimentu, ale nesmí být cynik."
Rychlík Černými srdci navázal na své předchozí časosběrné snímky z různých komunit. V Jednom roce vyprávěl o starých lidech ze samot na Horňácku, v Kamenolomu božím o obyvatelích severních Čech.
"Život v těch místech je různý, přesto ho spojuje několik důležitých charakteristik," říká Břetislav Rychlík. „Tradice, rodinná soudržnost a víra v boha jsou pro všechny před objektivem kamery stejně nezbytné jako láska k hudbě a k dětem."
Dokument přibližuje romskou kulturu i mentalitu etnika, jež si zakládá na své historii a které s obavami hledí do budoucnosti, v níž by splývání kultur mohlo ohrozit jeho autenticitu. Černá srdce v sobě skrývají nejen současníky, ale také předky, kteří během druhé světové války zahynuli v koncentračních táborech.
"Chtěli jsme bez mentorování, bez přiblblého komentování, uvádění do kontextů, sociálních, historických, natočit film, jehož montáž, koláž, střihová skladba připomíná romské písničky. Pudové, pocitové, někdy plné štěstí, jindy bolu či lamentací."
Film je věnovaný památce mladé fotografky Marie Zachovalové ( 1981 - 2008), která zemřela tragicky několik dní po dokončení práce. „Marušce bylo 26 let. Zajímaly jí stejné věci na životě jako mě. Byla čistý člověk, idealista. Absolvovala s námi přípravy na natáčení a zažila těžkou dřinu, to znamená desítky výprav v mrazu, zimě i blátě. Tři dny po dokončení filmu se zabila se svým tatínkem na závodě historických sajdkár. Měla obrovský talent a je to velká tragédie. Domluvili jsme se, že film bude věnován jí."
Černá srdce si odbyla premiéru na jarním festivalu Jeden svět, poté film vyrazil na festivalu - uveden byl ve Stockholmu, v polské Poznani a rumunské Bukurešti. Tvůrci byli osloveni také festivaly ve Španělsku, Egyptě, Polsku, Berlíně a na Sibiři.
Černá srdce uvede ČT2 ve středu 2. prosince v 23.10.
Foto: Černá srdce.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.