Na novinářské projekci filmu Klíček o situaci politických vězňů ve věznici v Uherském Hradišti si producent Pavel Paleček přinesl s sebou i nezvyklé dílo. Výtvarník David Černý mu daroval "botky Grebeníčky".
Jedná se o standartní pár vysokých kožených bot, z kterých je vyveden kabel elektrického vedení. Boty jsou umístěny na paletě z tvrdého papíru s motivem ostnatého drátu v pozadí. Uvnitř bot jsou patrná styčná místa železných bodů a kovová vystýlka pro kontakt s končetinou.
Vrchol díla je uveden slogany jako: Podvádí vás partner? Děti neříkají pravdu? Pravdu zjistí botky Grebeníčky, 40 let komunistické tradice. Dále je doplněno - testováno na lidech. Nechybí ani tradiční srp a kladivo na červeném pozadí.
Toto surové zobrazení výtvarník s evidentní dávkou vtipu a ironie tvůrcům věnoval. Ti ho přijali jako součást filmu.
Na následné tiskové konferenci se tvůrci vyjádřili i k úmyslu Miroslava Grebeníčka soudit se s nimi. „Pan Grebeníček po počáteční tvrdé reakci a silných prohlášeních zmlkl a už o něm slyšet není," uvedl producent.
ČTĚTE TAKÉ: První diváci viděli Klíček, komunisti nedorazili
Politický vězeň: Zlo nikdy nebylo pojmenováno zlem
Autoři zvou komunisty na film o bachaři Grebeníčkovi
Jan Přeučil, který ztvárnil vedoucího věznice, připomněl důležitost filmu pro mladou generaci a poselství o svobodě a za jakou cenu musela být vybojována. On sám se natáčení účastnil za symbolický honorář jedné koruny, neboť tím chtěl poděkovat svému otci, který byl odsouzen na doživotí a odseděl si 15 let v komunistických věznicích. Vzpomínal, jak ho jako malý navštěvoval.
Mezi představiteli filmu se objevil i politický vězeň a pamětník hradišťské věznice Jan Janků (88 let). Ten tehdejší poměry osobně zažil, byl několikrát Grebeníčkem a jeho lidmi vyslýchán a bit. Byl odsouzen a v cele smrti strávil půl roku.
Z dvanácti vězňů na té cele byl jediný, který přežil a dočkal se svobody. Přinesl s sebou i ručně vyřezané sošky a drobné předměty, které vznikly za zdmi věznice.
Foto: Robert Sedmík a Pavel Hejkrlík