Téma TÝDNE
České protestsongy aneb Jak chtěl Nohavica "střílet komunisty"
15.10.2017 18:00 Původní zpráva
Zatímco za komunistů se za písničky i zavíralo, dnes každý může zapět, co ho napadne. Unikátní dvojalbum Protestsongy, které právě vyšlo, nabízí průřez protestními díly z let 1966 až 2017. Časopis TÝDEN některé z tvůrců oslovil a zmapoval, co je k napsání angažované písně vedlo. Dobrý protestsong chytá za srdce a před víkendovými parlamentními volbami určitě i bystří mozek.
Písničkář Bohdan Mikolášek emigroval v roce 1982 do Švýcarska, kde s rodinou dodnes žije. Jeho Ticho z roku 1969 je asi nejsilnější písní o Janu Palachovi, který se v lednu téhož roku demonstrativně upálil na Václavské náměstí na protest proti sovětské okupaci. "Ticho a lidé proudí ulicí / a každý úsměvu se vzdal. / Vždyť ticho je jen čára půlící, / pak přijde výkřik. / - Už přišel výkřik a plamen plál," zpívá Mikolášek. Z nového dvojalba Protestsongy není úplně nadšen, na desce je podle něho příliš populárních interpretů (od Waldemara Matušky přes Václava Neckáře po Petra Spáleného) na úkor písničkářů. "Ale jako písničkář vím, že i popmusic se dokáže vyjádřit," řekl časopisu TÝDEN. Palach se na Václaváku polil hořlavinou ve čtvrtek 16. ledna 1969 a Mikolášek na dojmy z toho dne nezapomíná. Ten čin ho ohromil. "Tím, že se najde mladík, navíc se stejným rokem narození jako já, a myslí to vážně. Smrtelně vážně." Pak přišel pohřeb, na kterém plakalo přes sto tisíc lidí. "Vrátil jsem se na studentskou kolej na Strahově blok III pokoj 314 a vzal kytaru," líčí, jak vznikla jeho podnes nejznámější píseň. "Rekviem na pozadí jednoho tónu violoncella," dodá.
Bod Dylan, Vladimír Vysockij, Joan Baez, Jacek Kaczmarski, Johnny Cash, Pierre-Jean de Béranger, Joni Mitchell a stovky dalších autorů protestsongů dokazují, že angažovaná písnička žila a žije napříč dobou i kontinenty. Když Bohdan Mikolášek emigroval, byl příjemně překvapen, jak jsou protestsongy žádány i na Západě. "Krátce po emigraci jsem se dostal na setkání mládeže ve francouzském Taizé, stál jsem frontu na polévku a nizozemský farář přede mnou mi říká: ‚To je výborné, že jste písničkář, víte, tady na Západě je třeba k tolika věcem protestovat.' A za mnou ve frontě stál ve vytahaném svetru učitel z Německa: ‚Slyšel jsem, že jste písničkář, mohl byste večer přijít zazpívat do našeho stanu?'"
Folkařům ale editoři dvojalba Protestsongy moc nepřáli, mezi téměř padesátku interpretů se nevešli Jaroslav Hutka, Vladimír Merta, Oldřich Janota ani Svatopluk Karásek. A ani Jaromír Nohavica, který se možná na desku nedostal kvůli nevysvětlené spolupráci s StB z konce normalizace (podobně se Státní bezpečnostní spolupracoval třeba písničkář Jim Čert), jenž v osmdesátých letech stvořil řadu interesantních protestsongů. A Nohavica vlastně proti mocným občas zpívá dosud, po brutálním zásahu Paroubkovy vlády proti účastníkům CzechTeku v roce 2005 třeba napsal: "Už zase bijou děti plastikovými kyji, / už zase vzduchem letí slova o anarchii / a jako v listopadu z oblohy padá voda / a s obrněnci vzadu klopýtá nesvoboda."
V roce 1981 Nohavica se Státní bezpečností ještě nespolupracoval a na režim si dokázal vyšlápnout hodně zostra. "Dejte mi do ruky revolver / a řekněte, jak volat sláva, / já už si najdu ten správný směr / a budu mávat, mávat, mávat," rozohnil se v písni Mávátka. "Slovo revolver jsem nakonec vyměnil za mávátka. Myslím, že mi tehdy moje žena Martina řekla něco v tom smyslu, ať ze sebe nedělám kovboje, když jsem srdcem pacifistou," vzpomínal později na vznik písně, která byla i bez revolveru rázným protestsongem. "Píseň jsem proto v osmdesátých letech hrával spíše zřídka, nechtěl jsem dostat do průšvihu ani sebe, ani pořadatele," dodal písničkář. A proč song vůbec napsal? "Uprostřed Evropy, v malém státě obklíčeném ostnatými dráty, přes které jsem se neuměl dostat ani do bratrského Polska, veden komunistickou stranou, která byla exkluzivním spolkem dvou milionů vyvolených, rozlezlých po všech úřadech a institucích, jsem žil jako občan druhé třídy."
* Jak vznikla slavná písnička Karla Kryla Bratříčku, zavírej vrátka?
* Proč v roce 2012 napsal Lešek Semelka protestní píseň Reality show?
* A co vedlo v roce 2010 Jaroslava Olina Nejezchlebu k tomu, že napsal píseň Stesk? V té se mimo jiné zpívá: "Místo toho, / aby rozum řekl Stůj / v půlce parlamentu / bolševický hnůj."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.