Chová se Töpfer zpupně?

Kultura
25. 2. 2012 10:30
Tomáš Töpfer.
Tomáš Töpfer.

Ledva byl Tomáš Töpfer potvrzen ve funkci ředitele Divadla na Vinohradech, začal v novém působišti úřadovat. A to přesto, že do funkce nastoupí až 1. září. Vzhledem k tomu, že si vyžádal od magistrátu, aby mohl s odstupujícím vedením spolupracovat už před nástupem, na tom není nic divného; bylo by jistě zvláštní, kdyby příští sezonu ještě naplánovalo dosavadní vedení. Razance Töpferových kroků v čele s odvoláním připravované inscenace Amadeus vyvolala v divadelních kruzích odpor a kritiku. Třeba vinohradský herec Ladislav Frej dal výpověď a dokonce novému řediteli vzkázal, "ať jde do prdele".

Podle dalších zdrojů zevnitř divadla jsou však herci vesměs spokojeni. Od Töpferova působení se díky solidnímu politickému vlivu i popularitě dají očekávat solidní finanční injekce pro vinohradskou scénu jak z veřejných, tak státních zdrojů; řada herců si navíc v mainstreamovém repertoáru bulvárního divadla libuje. "Návrat lesku vinohradské scény", který Töpfer avizoval, tak bude znamenat především plné hlediště a kasu a - jakkoli pomíjivý - pocit slávy.

Kromě toho, že se s výměnou ředitele bude muset poroučet i další část vedení divadla v čele  s uměleckým šéfem Martinem Stropnickým, vyvolává Töpferův nástup u některých silný pocit nevolnosti už tím Töpferovým jménem samotným. Skutečnost, že nechal bezprostředně před zahájením zkoušení zrušit plánovaný vrchol sezony Amadea v režii Vladimíra Morávka s tím, že Morávek je pro jeho vizi Vinohrad příliš experimentální režisér, je vnímána jako bezprecedentní krok, který se ve slušné společnosti nedělá. Zejména je-li korunován záměrem Amadea nakonec na Vinohradech přece jen uvést, ale v režii Töpferova nového uměleckého šéfa Juraje Deáka. Ten se ostatně u Töpfera poučil a bude  po senátorově vzoru mnohoobročníkem: prozatím totiž hodlá zůstat i ve funkci šéfa činohry plzeňského Divadla J. K. Tyla.

Potíž je v něčem jiném: Töpfer na Vinohradech stále nemá rozhodovací pravomoci, ty nabude až onoho 1. září. A tehdy může, bude-li chtít, stáhnout z repertoáru klidně všechny inscenace a rozpustit celý herecký ansámbl.

Prozatím je však ředitelem divadla Jindřich Gregorini. Ten klidně mohl Töpferovo přání ignorovat a jet až do konce sezony podle plánu. Třeba by měl Amadeus takový úspěch, že by si ho Töpfer stáhnout nedovolil. A i kdyby: inscenace se přece nemusí hrát deset let, a to ani když je povedená. Odpovědný za nedodržené smlouvy a neprofesionální jednání Divadla na Vinohradech je tak stávající ředitel Gregorini. A koneckonců i umělecký šéf Stropnický, když přistupuje na ostudné kompromisy místo toho, aby za sebou práskl dveřmi rovnou.

Autor: Vojtěch VaryšFoto: ČTK

Další čtení

Turisté našli v lese u Dvora Králové zlatý poklad za miliony. Odevzdali ho muzeu

Kultura
25. 4. 2025

Vyšehradského mostu se zastalo UNESCO. Žádné bourání, ale oprava, radí Praze

Kultura
25. 4. 2025

Hlavním vítězem cen Magnesia Litera 2025 se staly Hlaučovy Letnice

Kultura
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ