Slavná minulost
Chrám hokeje na Štvanici ožije díky divadelní performance
09.04.2019 09:01
Na pražském ostrově Štvanice spojeném především se sportem, ale poslední léta i s divadlem, se odehrají dvě představení Chrám hokeje na Štvanici. Divadelní formou chtějí jejich pořadatelé připomenout v současnosti již neexistující zimní stadion, slavné roky československého a českého ledního hokeje i zchátralou funkcionalistickou kavárnu od architekta Veletržního paláce Josefa Fuchse. Právě v bývalé kavárně nyní nazývané FUCHS2 umělecký soubor Tygr v tísni 26. a 27. dubna představení uvede.
Soubor působí v nedaleké Vile Štvanice. V prostoru FUCHS2 chce otevřít novou dramaturgickou linii Tváří v tvář. Nabídne sérii site-specific večerů, pohybující se na hranici divadla a mejdanu a vycházející z historie a genia loci tohoto funkcionalistického prostoru, uvedla v pondělí v tiskové zprávě vedoucí produkce Tygra v tísni Aneta Kučeříková. Chrám hokeje na Štvanici v režii Zuzany Burianové je první událostí z cyklu Tváří v tvář.
"Víte, kde najdete Chrám českého hokeje? Od roku 2011 nestojí. Není náhoda, že jsme od té doby nevyhráli žádný hokejový šampionát? Že prožíváme nejdelší řadu neúspěchů v historii české hokejové reprezentace?" ptají se pořadatelé večera a zvou na akci, při níž bude možné i "odprosit hokejové bohy".
Chrám hokeje vychází z dobových fotografií, dokumentů a článků o historii zimního stadionu na Štvanici. Stavba od architekta Josefa Fuchse z roku 1932 byla prvním hokejovým stadionem s umělou ledovou plochou na území Československa a první mistrovství světa v ledním hokeji se v budově uskutečnilo již v roce 1933. Za svou historii přivítal celkem čtyři mistrovství světa, kde česká hokejová reprezentace vždy získala medaili.
Od roku 2000 byl stadion památkově chráněný. V roce 2012 ho Praha zbourala, údajně byl ve špatném stavu. S demolicí nesouhlasila velká část veřejnosti. Dělo se tak v době, kdy město získalo v architektonické soutěži názory odborníků na to, jak by celý ostrov mohl v budoucnu vypadat.
"Nabízíme divákům prostřednictvím humorné divadelní formy témata nejen sportovní, ale i společenská a politická. Přivádíme je na tribunu hokejového zápasu mistrovství světa, kde nechybějí hokejoví komentátoři, hráči, trenéři ani rozhodčí. Ti společně s dalšími postavami mapují stěžejní momenty začátků československé hokejové historie," říká o projektu dramaturg Petr Šmíd.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.